Akıllı Ev Sistemleri

/ / Blog
Akıllı Ev Sistemleri

Teknolojinin hızla değişimi ile birlikte evlerimiz de değişmeye başladı. Ev teknolojilerinde meydana gelen değişikliklerin altında yatan ana sebepler; evdeki işlerin hafif hale getirilerek insan verimliliği artışını sağlamak, zaman ve enerjiden tasarruf elde etmek olarak sıralanabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte evlerimiz artık akıllı hale geldi.

Akıllı Ev Teknolojisi Nedir?

akıllı ev teknolojisi nedir

 

Akıllı ev teknolojisi, evdeki temel insan görevlerini otomatikleştirmek için teknolojiyi kullanmak anlamına gelebilir. Akıllı ev, eşyaların mobil veya ağ bağlantılı biçimde internet bağlantısı olan herhangi bir yerden aplikasyon ile kontrol edilebildiği uygun bir ev kurulumunu ifade eder. Akıllı evdeki cihazlar internet üzerinden birbirine bağlanır ve kullanıcının eve güvenlik erişimini, aydınlatma sistemlerinin kontrolünü ve diğer internete bağlantı sağlayabilecek cihazların uzaktan kontrol edilebilmesini sağlar. Basit bir kurulum ve bir internet bağlantısı ile hızlı bir şekilde kurulabilir ve çalıştırılabilirler.

 

 

 


Akıllı Evler Nasıl Çalışır?

akıllı evler nasıl çalışır

Akıllı bir evin cihazları birbirine bağlıdır ve tek bir merkezi noktadan (akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya oyun konsolu) erişilebilir. Kapı kilitleri, televizyonlar, termostatlar, ev monitörleri, kameralar, ışıklar ve hatta buzdolabı gibi cihazlar tek bir ev otomasyon sistemi ile kontrol edilebilir. Sistem, mobil veya ağ bağlantılı başka bir cihaza kurulur ve kullanıcı, evdeki belirli değişikliklerin aktif olması için zaman planlamaları yapabilir.

Akıllı ev aletleri, ev sahibinin programlarını öğrenebilmeleri ve gerektiğinde ayarlamalar yapabilmeleri için kendi kendine öğrenme becerileriyle birlikte gelir. Aydınlatma kontrolü ile etkinleştirilen akıllı evler, ev sahiplerinin elektrik israfını azaltmasına ve enerji ile ilgili maliyet tasarruflarından faydalanmasına imkan sağlar. Bazı ev otomasyon sistemleri, evde herhangi bir hareket algılandığında ev sahibini evde yokken uyarır veya acil durumlarda yetkilileri arayabilirler. Akıllı kapı zili, akıllı güvenlik sistemi ve akıllı cihazlar gibi hizmetlerin tümü, elektronik bilgileri toplayıp paylaşabilen fiziksel nesneler ağı olan nesnelerin interneti (IoT) teknolojisinin bir parçasıdır.

Akıllı evler; kablosuz, kablolu veya her ikisine birden sahip olabilir. Kablosuz sistemlerin kurulumu daha kolaydır. Ancak kablolu sistemler daha güvenilir olarak kabul edilmektedir. Kablolu sistemlerin siber saldırıya uğraması oldukça zordur. Kablolu bir sistem, kablosuz akıllı ev sistemlerine göre daha maliyetlidir.

Akıllı Ev Cihazları

Akıllı Termostatlar

akıllı termostatlar

Termostatlar basit cihazlar olsalar da, tasarruf elde edebilmek ve çevre için en büyük faydalardan birini sağlayabilirler. Akıllı termostatlar, evinizin ihtiyaç duyduğu ısıtma ve soğutmayı kontrol etmeye yardımcı olur. Bir termostat, fiziksel bir sistemin sıcaklığını algılayan ve sistemin sıcaklığının istenen bir ayar noktasına yakın tutulması için düzenleyici görevi yapan cihaz bileşenidir. Termostatlar, belirli bir sıcaklığa kadar ısıtan veya soğutan herhangi bir cihazda veya sistemde kullanılır; örnekler arasında bina ısıtması, merkezi ısıtma, klimalar, su ısıtıcıları ve ayrıca fırınlar ve buzdolapları dahil mutfak ekipmanları bulunur. Bir termostat, istenen ve ölçülen sıcaklıklar arasındaki hatayı azaltmaya çalıştığı için “kapalı döngü” kontrol cihazı olarak çalışır. Bazen bir termostat, bir otomotiv termostatında olduğu gibi, kontrollü bir sistemin hem algılama hem de kontrol eylem öğelerini birleştirir.

 

Akıllı Aydınlatma

akıllı aydınlatma

Geleneksel ampuller, bir düğmeyi açıp kapatarak çalışır. Bazen, ışıkları kısmanıza veya aydınlığı ayarlamanıza izin veren bir rezistöre bağlanırlar. Akıllı aydınlatma sistemleri ise evinizi aydınlatmanın gelişmiş bir yoludur. Akıllı aydınlatma sistemleri, bir uygulamaya, akıllı ev asistanına veya diğer akıllı aksesuarlara bağlanan bir yazılım içerir, böylece ışıklarınızı otomatikleştirebilir veya uzaktan kontrol ederek geleneksel duvar anahtarlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırabilirsiniz.

Düşük maliyetli bir aydınlatma sistemi bir yolunu arıyorsanız, normal akkor ampullerden akıllı ve verimli LED ampullere geçiş yapmak, enerji tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olabilir. LED ampuller, daha az enerji kullandıkları ve geleneksel ampullerden daha uzun süre dayandıkları için gezegenimiz için daha iyidir.

 

Akıllı Prizler

akıllı prizler

 

Akıllı prizler, evinizdeki kablolu cihazları otomatikleştirmenin basit bir yoludur. Bu sistem için tek yapmanız gereken bir prizi takmak ve ardından telefonunuzdaki veya tabletinizdeki uyumlu uygulamadaki talimatları izleyerek Wi-Fi ağınıza bağlamak. Ardından, lamba veya fan gibi kablolu bir cihazı akıllı fişinize takmanız yeterlidir ve bu şekilde artık prize takılı cihazları nerede olursanız olun telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz.

 

 Akıllı Güvenlik Sistemleri

akıllı güvenlik sistemleri

Bir ev güvenlik sisteminin temel amacı, mülkünüzü ve içindeki insanları daha güvende tutmaktır.  Akıllı ev güvenlik sistemlerin çoğu için tüm bileşenler bir baz istasyonuna bağlanır. Oradan bir mobil uygulamaya bağlanarak her şeyi uzaktan izlememizi ve kontrol etmemizi sağlar. Sistemlerin çoğu, telefonlarımıza bağlanmak için Bluetooth veya Wi-Fi veya hücresel kullanır.

Sensörler, koridorlar ve yoğun trafik alanlarının yanı sıra kapılar ve birinci kat pencereleri gibi giriş noktalarında evinizin etrafına stratejik olarak kurulur. Bir kapı veya pencerenin ne zaman açılıp kapandığını ve evinizde birisinin hareket ettiğini algılarlar. Sistem devreye girdiğinde, bir sensör tetiklendikten sonra bir uyarı gönderir. Sistem daha sonra sesli bir alarm çalar, size bir bildirim gönderir (telefon görüşmesi, metin veya mobil uygulamada bir bildirim) ve profesyonel izlemeniz varsa bir izleme merkezini uyarabilir.

Prosumer Evler

prosumer evler

 

Kendi kendine yeten, elektriğini güneşten üretenekolojik akıllı evler ile daha konforlu ve tasarruflu bir yaşam gelişen teknoloji sayesinde artık daha mümkün. Sürdürülebilir cihazlarla donatılmış akıllı evler, yenilenebilir ve tasarruflu güneş enerjisi kullanımı ile tam anlamıyla prosumer akıllı evlere dönüşebilmekte. İzolasyon yapılarak enerji verimliliği de artırılan akıllı ve güneş enerjilievlerde,elektrikli otomobilin ve diğer akıllı ev sistemlerin kullanacağı elektrik güneşten üretilebiliyor.

 

 

 

 

Blog güncellemelerini alın

TOP