Güneş Enerjisi Kullanımının Dünya’ya Faydaları Nelerdir?

/ / Blog
Güneş Enerji Gelişimi

Türkiye’de Güneş enerjisi kullanımı son yıllarda oldukça artmaktadır. Genellikle maddi yönden tasarruf etmek için tercih edilen güneş enerjisi kullanımı aynı zamanda Dünya’ya da birçok yönden fayda sağlamaktadır.

Bu faydaları aşağıdaki maddelerle kısaca sizlere de özetleyebiliriz:

Güneş Enerjisi

1- Hava Kirliliğini Azaltır

Fosil yakıtlar, nükleer enerji santralleri veya yenilenemeyen enerji kaynakları hava kirliliğine yol açan en önemli faktörlerdir. Güneş enerjisi ise kullanılırken çevreye herhangi bir zararlı duman, gaz veya karbon monoksit gibi salınımlar yapmadığından dolayı dünyadaki hava kirliliği gibi önemli bir soruna fayda sağlamaktadır.

2- Yenilenemeyen Enerji Kaynaklarına Bağlılığı Azaltır

Günümüzde artan dünya nüfusu ile birlikte her yıl daha fazla enerji üretimine ihtiyaç duyulmaktadır. Yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanımı bu nedenle her geçen yıl daha da artmaktadır. Hava ve çevre kirliliğinin yanında bu kaynakların tükeniyor olması da negatif bir etkendir. Ancak güneş enerjisi tükenebilen bir enerji kaynağı olmadığı için kullanımı bu sorunun da önüne geçer.

3- İnsan Sağlığını Uzun Vadede Olumlu Yönde Etkiler

Dünya Sağlık Örgütü’nün tespitine göre, hava kirliliğine bağlı olarak her yıl dünya üzerinde yaklaşık 7 milyon kişi hayatını kaybediyor. Bu rakam insanlık adına oldukça ciddi bir rakamdır. Güneş enerjisi kullanımı hava kirliliğini azalttığından dolayı uzun vadede insan sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir.

Güneş Enerjisi Kullanımının Dünya’ya Faydaları

4- Küresel Isınmanın Negatif Etkilerini Azaltır

Son olarak güneş enerjisi kullanımının küresel ısınmanın negatif etkilerini engellemesine değinmek istiyoruz. Tahminlere göre Dünya’nın yaklaşık 200-300 yıl kadar sonra bir çölden farkı kalmayacağı konuşuluyor. Güneş enerjisi hava kirliliğini ve karbon salınımını azalttığından dolayı küresel ısınmayı ve negatif etkilerini yavaşlatır ve Dünya’nın ömrünü uzatır.

Bu bahsettiklerimiz güneş enerjisinin Dünya’ya faydalarından sadece birkaçı. Siz de bize katılarak, Solarçatı ile Dünya’mızı bizler ve gelecek nesiller için koruyabilirsiniz!

Blog güncellemelerini alın

TOP