Güneş Enerjisi Nasıl Depolanır? Solarbatarya

/ / Blog
Güneş Enerjisi Nasıl Depolanır;

Güneş panellerinin nasıl çalıştığını zaten biliyor olabilirsiniz, ancak gece olduğunda veya güneş bulutların arkasına saklandığında ne olduğunu biliyor musunuz? Peki ya güneş enerjisi sisteminiz kullandığınızdan daha fazla enerji ürettiğinde?

Güneş Enerjisi Nasıl Saklanır?

Fazla güneş enerjisini bir Solar batarya ile depolayabilirsiniz. Solar batarya pek çok açıdan kullanışlıdır çünkü ihtiyacınız olduğunda güneş enerjisi sisteminizin ürettiği elektrikten yararlanmanıza yardımcı olur. Gün içerisinde evlerimizi ısıtmak ve soğutmak için enerji kullanırız, ancak ışıklarımızı ve diğer elektronik cihazlarımızı çoğunlukla mesaiden sonra ve akşam evdeyken kullanırız. Solar batarya, akşam tüketiminiz için güneş panellerinizin ürettiği fazla elektriği depolayarak bu sorunu hafifletmeye yardımcı olur.

Solar batarya ürettiğiniz elektriği nasıl depolar?

Güneş Enerjisi bazı piller yalnızca yedek güç için enerji depolarken, öz tüketim için bir güneş + depolama sistemi kullanıyorsanız, üç temel adımı izleyecektir:

  • Üretim
  • Depolama
  • Güç Sağlama

Üretim

Güneş panellerinizdeki fotovoltaik hücreler, güneş ışığını toplar ve bu ışığı doğru akım (DC) elektriğine dönüştürür. Sisteminizin inverteri daha sonra paneller tarafından üretilen bu doğru akım gücünü alır ve onu alternatif akıma (AC olarak da bilinir) dönüştürür. Alternatif akım, evinizin ve elektronik cihazlarınızın kullandığı akım türüdür.

Depolama

Inverterinizin gücü alternatif akıma dönüştürdükten sonra, bu elektrik evin geri kalanından geçecektir. Bu enerji daha sonra evinizdeki cihazlarınıza güç sağlar. Ürettiğiniz fazladan ve kullanılmayan enerji depolama için Solarbatarya’ya gönderilecektir. Solar bataryanız yoksa veya Solar bataryanız tamamen şarj olmuşsa, güneşten ürettiğiniz fazla elektrik bataryanıza gitmeden doğrudan şebekeye gönderilir. Daha fazla bilgi edinmek için Solarçatı temsilcinizle konuşabilirsiniz.

Güç Sağlama

Güneş enerjisi sisteminizin ürettiğinden daha fazla elektriğe ihtiyacınız olduğunda, eviniz, Solar bataryanızda depolanan enerjiyi kullanabilir. Eviniz güneş panellerinizin ürettiğinden daha fazla güç tükettiğinde otomatik olarak bataryanızda enerji tüketmeye başlarsınız. Bu durum şebekeden enerji çekme ihtiyacını sonraki adıma alır. Aynı zamanda, Solar batarya şebeke arızası durumunda da size fayda sağlar. Şebeke kesintisi yaşadığınız zaman Solar batarya’nızdan kısmi olarak enerji tüketebilir ve elektriksiz kalmayabilirsiniz. Böylelikle bataryanız olası elektrik kesintilerine karşı da sizi koruyacaktır.

Solarbatarya Almalı mıyım?

Artık güneş enerjisini nasıl depolayacağınızı ve Solar batarya’nın nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, soru şudur: “Solarbatarya almalı mısınız?”

Eviniz için yeni bir güneş enerjisi sistemi alma sürecinden geçerken, Solarçatı temsilciniz Solarbatarya eklemenin ne kadar fayda sağlayacağına karar vermenize yardımcı olabilir. Kullanım oranlarınız, ne kadar enerji kullandığınız ve güneş enerjisi sisteminizin ne kadar elektrik ürettiği gibi çeşitli faktörleri dikkate alacaklardır. Bu bilgilerle, bir Solarbatarya’nın sizin ve eviniz için doğru seçim olup olmadığını önerebilecekler. Detaylı bilgi almak için Aday Müşteri Formumuzu doldurabilir ve satış mühendislerimizin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Blog güncellemelerini alın

TOP