Güneş Enerjisi Şebekeye Nasıl Enerji Sağlar?

/ / Blog
Panel

gunespaneli

Bütün solar enerji sistemleri, çatılarda bulunan güneş hücrelerinin birleşimi olan güneş enerjisi sağlayan tertibatı kullanarak elektrik üretir. Güneş panellerine gelen güneş ışığı DC enerjisine dönüştürülür, invertere iletilir ve kullanım için evin içine gönderilir. Çoğu zaman, bu süreç enerji ihtiyacınızı karşılamaya yeter. Lakin, birçok sistem aynı zamanda şebekeye bağlıdır. Bu da sisteminizin gereksinim duyulduğunda şebekeden enerji çekebilmesi, aynı zamanda kullanım fazlası üretim durumunda şebekeye enerji gönderilebilmesi anlamına gelir.

gunesenerjisi

Bir evde, şebekeyi besleyen ya da şebeke bağlantılı sistem varsa, düzeneğin evden şebekeye elektrik göndermeye yarayan ekstra bir adet invertere sahip olması gerekir. Böylece sistemin ürettiği enerji fazlası şebekeye satılmış olur. Sistemin bir numaralı önceliği, bağlı olduğu evin enerji ihtiyacını karşılamaktır. Sadece üretilen ve ihtiyaç duyulmayan enerji şebekeye satılır. Bu işlemin ek bir artısı, üretilen temiz enerjinin diğer evlere yenilenebilir enerji sağlayabilmesi ve üretimi yapan ev sahibinin çevre üzerindeki olumlu etkisini daha da artırabilmesidir. Dahası, birçok kamu hizmeti yapan kuruluş, şebekeye enerji gönderen ev sahiplerine mahsuplaşma olanağı sunar. Böylece, kullanım fazlası üretim yapılan durumlarda ev sahibine para ödenmiş olur.

 

Herkes kazanıyor!

 

Şebekeye bağlılık aynı zamanda yeterli üretimin olmadığı durumlarda, güneş battıktan sonra şebekeden enerji çekilmesine yarar. Bu da enerji üretimi yapılamayan zamanlarda elektrik kesintisinin yaşanmamasını ve mağduriyet yaşanmamasını sağlar.

 

Blog güncellemelerini alın

TOP