Güneş Enerjisinin Kullanıldığı 4 Sıra Dışı Yer

/ / Blog
Çölde Solarpaneller

Çatılarda yer alan ve elektrik enerjisi sağlayan güneş panelleri gün geçtikçe daha yaygın hale geliyor, ancak bu, güç ürettikleri binlerce yerden sadece biri. Sistem maliyetleri düştükçe ve elektrik tüketimi arttıkça, güneş teknolojilerinin devreye girdiği çok daha fazla yer görmeyi bekliyoruz çünkü güneş enerjisi temiz elektrik üretimi ve enerji bağımsızlığı sağlıyor.

İşte bugün güneş teknolojilerinin kullanıldığı dört sıra dışı yer:

Solar Pencereler

Yeni güneş enerjili pencere teknolojileri, güneş ışığında bulunan görünmez ışınları aynı anda toplayarak ve elektriğe dönüştürerek görünür ışığın cam panellerden parlamasına izin veriyor. Bu uygulamalar hala keşif amaçlı, ancak bu teknolojiyi büyük cam levhalar üzerinde pratik hale getirmek üzerine çalışmalar devam ediyor böylece ticari binaların pencereleri iki amaca hizmet edebilir hale gelecek.

Şirketlerin ticari verimliliğini arttırmak amacıyla geliştirilen fotovoltaik hücreleri içeren pencereler

Şirketlerin ticari verimliliğini arttırmak amacıyla geliştirilen fotovoltaik hücreleri içeren pencereler

Güneş Enerjili Araç Yüzeyleri

Dünyada pek çok yerde elektrikli araçlar için güneş enerjisiyle çalışan şarj istasyonları varken, şimdilerde üzerinde çalışan bir başka proje ise güneş enerjisinin doğrudan arabanın yüzeyine girip kullanılabilir hale gelmesine yönelik. 2010 yılında basit bir sürümle denenen bu teknoloji bir aracın çatısına güneş paneli yerleştirmekle başladı ancak üretilen elektrik yalnızca
otomobilin klima kontrol sistemine güç sağlamaya yardımcı oldu. Aynı arabanın şu anda Japonya’da üretilen güncellenmiş bir versiyonu, güneş panelini doğrudan otomobilin aküsüne bağlayarak elektrik sisteminin verimliliğini ve güvenilirliğini artırıyor. Bu, otomobilin havalandırmasını artıran ve 1980’lerde geliştirilen ilk yarı saydam güneş tavan teknolojisinden bu yana yapılmış çok daha ilerici ve yenilikçi bir adım.

Klima kapasitesini optimize etmek için tasarlanan güneş panelli ilk araba tavanı

Aşı Buzdolabı

Gelişmekte olan bazı ülkelerde 24 saatlik elektrik garanti edilemediği gibi ve çoğu durumda elektrik şebekesi bulmak güç. Şebeke bulunan yerlerde ise altyapı genellikle zayıf olduğu için her gün kronik elektrik kesintileri meydana geliyor. Bu durumun çözümü ise güneş enerjisiyle çalışan aşı buzdolapları üretimi, böylelikle uzak bölgelerdeki kritik ilaçlara ihtiyacı olanlara ulaştırma ve uygulama yapacak sağlık çalışanları için kolaylık sağlanıyor. Bu teknoloji çözümü, kırk yılı aşkın süredir hayatımızda ve hayat kurtarmakta.

 

Solar aşı soğutması uzun bir yol kat ederken

 

Akıllı Güneş Şehirleri

Güneş enerjili sokak lambaları şu anda kentsel alanlarda kullanılıyor. Güneş, gün boyunca bir pili şarj ediyor, bu nedenle artık öncelikle ışık yayan diyotlar (LED’ler) kullanan sokak lambaları geceleri parlayabiliyor. Kaliforniya, San Diego gibi bazı şehirler, altyapıyı optimize etmek için sokak lambalarını kullanıyor. Akıllı Şehir San Diego Girişimi, sürücüleri park alanlarını verimli kullanmaya yönlendirebilen ve acil durumlarda ilk yardım ekiplerine destek olan akıllı sensörleri sokak lambalarına dahil ediyor. İnternet bağlantılı sensörleri güneş enerjili sokak lambalarıyla birleştirmenin hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlaması amaçlanıyor.

Güneş ışığı, akşamları sokak lambalarının çalışmasını sağlarken bazı şehirlerde bu sokak lambaları internet bağlantılı kameralar ve sensörler ile birleştirerek daha verimli hale getiriliyor

Blog güncellemelerini alın

TOP