Güneşten Elektrik Üretmeye Başlamadan Önce Sormanız Gereken 8 Soru

/ / Blog
Solarçatı, Solarbatarya, Solargaraj

Evinize güneş enerji sistemi kurdurtmak büyük bir adımdır. Güneş enerji sisteminiz kurmadan önce dikkate alınması gereken pek çok şey olsa da bunlar artık sadece ileri teknoloji fütüristlerin kullandığı cihazlar değil. Tüm dünya bu yeni teknolojiye ayak uyduruyor. Evinize veya iş yerinize bir güneş enerji sistemi eklemeyi düşünüyorsanız, başlamadan önce güneş panelleri ve sistemler hakkında sormanız gereken bazı soruları size özetledik.

Solarçatı araç şarj istasyonu

1.Çatınız güneş panellerini destekleyebilir mi?

Bu, güneş paneli kurulumunuzu gerçekleştirmeden önce düşünülmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Çatınız hasar görmüşse ve onarılması gerekiyorsa veya eskiyse ve önümüzdeki birkaç yıl içinde değiştirilmesi gerekecekse, bir güneş enerjisi kurulumuna geçmeden önce bunları düzeltmek en iyisidir. Bu sayede sistemi sökmek için ekstra maliyet ödemeniz ve bu sorunlar giderildikten sonra yeniden kurmanız gerekmeyecek.

Güneş panelleri çatınıza binen yükü artıracağından, çatınızın yapısal olarak bu ağırlığı taşıyacak kadar sağlam olması gerekir. Ek desteğe ihtiyaç duyup duymayacağını belirlemek için bir güneş enerjisi uzmanının çatınızı incelemesi çok önemlidir.

2. Çatınız doğru şekil ve tipte mi?

çatı tipleri

Çatıları düşündüğümüzde, çoğumuz, üstte bir noktada birleşen iki eğimli kenar olan standart bir üçgen çatı düşünürüz. Bu, modern binalarda en yaygın görülen çatı türüdür. Ancak çatılar birçok farklı şekil ve boyutlarda olabilir- düz, tek eğimli veya eğimli, piramit, Mansard, çatı katı ve daha fazlası. Bu çatı tipleri ayrıca panelin güneşe maruz kalmasını ve dolayısıyla enerji çıkışınızı etkileyebilecek farklı eğim derecelerine sahiptir. Her çatı yüzeyi, güneş panellerini barındıracak yeterli alan bakımından değerlendirilmelidir. Bu sistemi evinize kurdurmadan önce çatınız için maksimum verimi alabileceğiniz yerleşimin yapıldığından emin olun. Bu sayede uzun vade de üretiminiz artacak, amorti süreniz azalacaktır.

3. Çatınızın eğimi hangi yöne bakıyor?

Güneş panelleriniz güneş süngeri gibidirler. Ne kadar çok ışık alırlarsa, karşılığında o kadar fazla enerji üretirsiniz.  Ancak çatınız güneşe bakmıyorsa panelleriniz maksimum miktarda enerji üretemez. Düzenekten en iyi şekilde yararlanmak için güneş panellerini güneye bakan bir çatı yüzeyine yerleştirmek idealdir. Çatınızın batıya bakan kısımları da güneş panelleri için iyi bir aday olabilir ve çatınızın eğimine bağlı olarak, güneş panelleri bazen doğuya veya kuzeye bakan çatı yüzeylerine bile konulabilir. Bu yüzden yüksek verimi alabileceğiniz yöne kurulum yapıldığından emin olun.

4. Çatınızda Gölge Yaratabilecek Unsurlar Var mı?

Güneş panelleri en basit deyimiyle güneş ışıklarıyla elektrik üretir. Bu yüzden üstüne gölge düştüğü zaman üretim verimliliğinde ciddi bir düşüş gerçekleşir ve sistem istenen verimi gösteremez. Gün içinde bu ne kadar sık yaşanırsa güneş enerji sisteminizin verimi o kadar düşecektir. Bu yüzden güneş enerji sistemi kurulumu gerçekleştirmeden önce güneş panellerinin çatınızdaki gölge unsurlarına dikkat edilerek yerleştirildiğinden emin olup daha sonrasında kurulum onayını verirseniz sistemlerinizden daha verimli bir üretim elde edebilirsiniz.

5. Eviniz ne kadar verimli?

Çatınızın durumunu değerlendirmenin yanı sıra, evinizin enerji verimliliğini de göz önünde bulundurmalısınız. Daha eski bir ısıtma ve klima sistemi, yetersiz yalıtım veya uygun şekilde kapatılmamış pencere ve kapılarınız varsa, güneş panelleri kurmadan önce evinizin enerji verimliliğini arttıracak değişiklikler yapmanız daha mantıklı olabilir. Önce enerji kullanımınızı azaltarak, daha küçük bir sistem kurabilir ve genel geri ödemenizi artırabilirsiniz.

6. Garantiler ne olacak?

Pek çok güneş paneli türü vardır ve dayanıklı ve uzun ömürlü oldukları bilinmektedir. Yine de kullanım süreleri boyunca herhangi bir şey olması durumunda güvende olduğunuzu bilmek önemlidir. Ekipmanı ve üretim performansını kapsayan garantiler genellikle üreticiden üreticiye değişir. Dahası, sisteminize bağlı olan izleme ekipmanı, yazılımı ve hatta farklı şirketler tarafından ayrı garantiler kapsamında ele alınabilecek raf sistemi gibi bir dizi bileşen vardır.

Sigorta şirketinizin iyi bir garanti sunduğundan ve sisteminize sorunsuz bir şekilde hizmet vereceklerinden emin olmak için güneş enerjisi şirketinizle görüşün. Ayrıca, üreticinin el değiştirmesi veya iflas etmesi durumunda garantinize ne olacağını da sormalısınız.  Garantiler söz konusu olduğunda, soru sormak ve küçük yazıları okumak her zaman işe yarar!

7. Ne kadar enerji kullanıyorsun?

Dikkate almak isteyeceğiniz ek maliyet faktörleri, enerji kullanımınızla ilgilidir:

  • Şimdi ne kadar enerji kullanıyorsunuz- Ne kadar çok elektrik kullanırsanız, bir güneş paneli kurulumundan o kadar fazla tasarruf ve geri ödeme alırsınız.
  • Bu kullanım ileride artacak mı azalacak mı- Havuz kurmayı, elektrikli araç satın almayı veya ailenize eklemeyi planlıyorsanız, elektrik kullanımınız artacaktır.
  • Kullanımınız yıl boyunca aydan aya değişiklik gösterir- İzmir’de, yaz aylarında, serin kalmaya çalıştığımız için klimalarımızın kullandığı elektrik zirve yapar.

Hizmet ağı ölçüm politikalarını dikkate alarak yıl boyunca enerji ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak bir güneş paneli kurulumu tasarlamak için güneş enerjisi sağlayıcınızla konuşun ve tasarrufunuzu en üst düzeye çıkarın.

8. Ne tür bir güneş enerjisi tesisatı seçeceksiniz?

Konut tipi güneş panelleri arıyorsanız, standart bir çatı montajı, zemine monte bir sistem veya bir solar garaj arasından seçim yapabilirsiniz. Bu sadece enerji ihtiyaçlarınıza, göz zevkinize ve mevcut alana göre neyi tercih ettiğinize bağlıdır. Unutmayın ki tüm güneş panellerinin eşit üretilmediğini bilmek de önemlidir. En iyi güneş panelleri hakkında araştırmanızı yapın ve hizmet aldığınız şirkete hangi ekipmanları kullanacaklarını sorun.

Solarçatı ile tüm bu sorularınızın cevaplarını bulabilir ve uluslararası standartlarda hizmet alabilirsiniz. Bunlara benzer sorularınız ve daha fazlası için sitemizde bulunan Randevu Al butonuna tıklayarak ya ada Aday Müşteri Formumuzu doldurarak ekibimizin sizle iletişime geçmesini sağlayabilir ve aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

Blog güncellemelerini alın

TOP