Kış Aylarında Güneş Enerjisi Kullanımı

/ / Blog
Karlı Havada Güneş Paneli

Güneş enerjisi kullanımı dediğimizde aklımıza ister istemez yaz ayları ya da sıcak yerleşim yerleri geliyor. Güneşin daha çok göründüğü sıcaklığın fazla olduğu yer ve zamanlar. Peki güneş enerjisi kullanan evler, fabrikalar kışın ne yapıyorlar diye bir soru da sıradaki düşüncemiz oluyor genelde.

solarçatı güneş panelleri

“Güneş panelleri elektrik üretimi yapabilmek için sıcağa ihtiyaç duyar” düşüncesi yanlıştır. Güneş panelleri elektrik üretimi için ultraviyole ışınlarına ihtiyaç duyar sıcağa değil. Ultraviyole ışınlarını aldıktan sonra panel o ışını doğru akıma çevirir ve sonrasında inverterlerle doğru akım alternatif akıma çevrilir çünkü evlerimizde daha güvenli olan alternatif akımı kullanırız.

Çalışma şeklini göz önüne aldığımızda sıcaklığın hiçbir şekilde enerji üretimine faydasının olmadığını görebiliriz. Bu yüzden güneş panelleri, güneş ışığı aldıkları sürece, kış aylarında ve soğuk havalarda da elektrik üretimi yapabilirler. Ancak kış aylarında günler daha kısa olduğu için ve bulutlu havalar daha sık olduğu için alacağınız verim yaz aylarında alacağınız verim kadar yüksek olmaz. Çünkü yazın güneş daha dik gelir ve yoğun olur.

Sonuç olarak güneş panelleri her mevsim evlerinize hizmet verebilecek bir teknolojiye sahiptir. Solarçatı ile siz de her mevsimde evlerinizde enerji bağımsızlığınızı ilan edebilir, temiz enerji kullanabilirsiniz!

Blog güncellemelerini alın

TOP