Şebeke Bağlantılı Ve Şebekeden Bağımsız Güneş Enerji Sistemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

/ / Blog
Şebekeye bağımlı evler

Güneş enerji sistemleri kullanıcıları için şebeke bağlantılı ve şebekeden bağımsız sistem kullanmanın farklarını anlattığımız bu yazıyı yazma amacımız; bu farkları basit bir biçimde açıklayıp güneş enerjisi konusunda bilinçli ev sahipleri oluşturmaktır.

 

ŞEBEKE BAĞLANTILI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ

Günümüzde, güneş enerjisi ile elektrik üreten evlerin birçoğu şebeke bağlantılı sistem kullanmaktadır. Bu şebekeler, genelde kamu hizmeti veren şirketlere bağlıdırlar. Güneş enerji sistemini bu şebekelere bağlayarak şebeke bağlantılı güneş enerji sistemi kurulabilir.

 

Elektrik şebekesine bağlı olunduğunda, ev sahibi hem kendi güneş enerji sisteminden hem de şebekeden elektrik elde edebilir. Sistem, iyi planlanarak doğru bir ölçümle yerleştirildiyse bir evin gün içindeki elektrik ihtiyacını tamamıyla karşılar. Güneş battığında ise elektrik şebekesi devralır. Evin elektrik ihtiyacı şebekeden karşılanabilir.

 

Enerjiye erişim önemli bir husus olarak öne çıkmaktadır. Şebekeden bağımsız sistem kullanan ev sahiplerinin, gece için yeterli enerji üretildiğini teyit etmek için gün içerisindeki enerji kullanımını takip etmeleri gerekmektedir. Şebeke bağlantılı sistemlerde sürekli elektrik şebekesine bağlı olunup enerji ihtiyacı kesintisiz karşılandığından böyle bir durum söz konusu değildir. Solar batarya kullanılıp enerji depolandığı durumlarda enerji ihtiyacı bataryadan da karşılanabilir.

Şebeke bağlantılı güneş enerji sistemlerinin en büyük problemi, elektrik şebekesine bağlı olunduğundan dolayı şebekeye zarar gelirse, kesinti olursa, vb. güneş enerji sistemi de kapanır. Bu sistemler, güvenlik önlemi olması için bu şekilde tasarlanmışlardır. Gücün böyle durumlarda kesilmesi; ev sahiplerini, komşuları ve kamu çalışanlarını potansiyel tehlikelerden koruma amaçlıdır. Yaşadığı bölgede sürekli kesintilerden şikayetçi olan ev sahiplerine solar batarya kullanmaları önerilir.

ŞEBEKE BAĞLANTILI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ

Kullanım Fazlası Güneş Enerjisi Üretilen Durumlarda Ne Olur?

Birçok şirketin ev sahipleriyle üretilen fazla elektriğin şebekeye satılması üzerine anlaşması vardır. Buna mahsuplaşma denir. Ev sahipleri, üretilen elektrikten kullanılan elektrik çıkarıldığında ortaya çıkan net enerjiyi şebekeye satarak ekstra gelir elde edebilirler.

 

Şebekeden bağımsız sistemler, herhangi bir elektrik şebekesine bağlı olmayan güneş enerji sistemleridir. Bir solar üreticiden alınabilecek olan bu tür güneş enerji sistemleri, evin elektrik sistemine ev sahibi tarafından ya da anlaşmalı şirket tarafından bağlanarak kullanılır. Bu sistemlerde, ev sahibi hiçbir şirkete bağlı kalmadan elektrik üretimi yapıp kendi ürettiği elektriği kullanır. Ayrıca, ev sahibinin sürekli olarak enerji kullanımını izlemesi gerekir.

 

Şebekeden bağımsız güneş enerji sistemlerinin ev sahipleri açısından en büyük avantajı, hiçbir şekilde elektrik faturası ödeme durumunda olmamalarıdır. Faturaya ödenecek para, ev sahibinin cebinde kalır. Dahası, bu sistemi kullanan evler, ne durumda olursa olsun enerjiye erişim sağlayabilirler.

 

Şebekeden bağımsız sistem kullanan ev sahipleri, üretim yapamadığı ve enerjinin tükendiği durumlarda şebekeden enerji kullanamadıkları için yedek enerji kaynaklarına yatırım yapmaya yönelebilirler. Enerji yedekleme, solar batarya ya da jeneratör kullanılarak yapılabilir. Solar batarya kullanımıyla, üretilen fazla enerji şebekeye gönderilmek yerine bataryada, sonradan kullanılmak üzere depolanır. Üretilen enerjinin tüketim ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda batarya bu ihtiyacı karşılar.

solarbatarya Kullanım Fazlası Güneş Enerjisi Üretilen Durumlarda Ne Olur?

HİBRİT SİSTEMLER

Günümüzde, birçok ev sahibi, solar batarya ve şebeke bağlantılı sistemi birlikte kullanmayı, diğer adıyla hibrit sistemi tercih etmektedir. Hibrit sistem, kamu hizmeti veren şirketlerden belli bir ölçüde bağımsızlık sağlayıp elektrik kullanılmasını ve aynı zamanda gerektiğinde şebekeye erişim yapılmasını sağlar.

 

Batarya, ev sahiplerine esneklik sunar. Batarya ve şebekeli sistemin birlikte kullanılması, uzun vadede ev sahiplerinin cebinde yüklü miktarda para kalmasına yardımcı olur.

 

Sonuç olarak, ev sahipleri, bu 3 çeşit sistemden evlerine en uygun olanını; gerekli araştırmaları yapıp amaçlarını belirledikten sonra seçip kurulumunu yapabilir ya da yaptırabilirler. Diğer güneş enerji sistemleri kullanıcıları ve kurulum yapan şirketlerden daha fazla bilgi almak da her zaman mümkün.

gunesenerjisi HİBRİT SİSTEMLER

Blog güncellemelerini alın

TOP