Solar Enerjili Araçlar

/ / Blog

Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji sistemlerine olan ilginin artmasıyla birlikte güneş enerjisiyle çalışan otomobiller de ön plana çıktı. Birçok otomobil şirketi güneş enerjisiyle çalışan arabalar konusunda çalışmalarına hız vermiş durumda ve bu durum otomotiv sektöründe kalıcı değişikliklere yol açacak gibi duruyor. Sizler için otomotiv sektöründeki yeni teknolojileri aşağıda inceledik.

güneş enerjili araç pazarı

 

Geleceğin arabaları olacak olan güneş arabaları, enerjiyi güneş ışığından elektriğe dönüştürmek için fotovoltaik hücreler kullanan elektrikli arabalara denir. Bu araçlar, geceleri veya doğrudan güneş ışığından elektrik üretemediği saatlerde de sorunsuz şekilde çalışabilmek için güneş enerjisini bataryalarında depolarlar. Güneş enerjisi ile çalışan arabalar yaygınlaştıkça sadece çevre kirliliği azalmakla kalmayacak aynı zamanda gürültü kirliliğinin de azalması sağlanacak gibi duruyor.

 

 

Güneş Enerjili Araç Pazarı

 

güneş enerjili araçların pazarı artıyor

Güneş enerjisiyle çalışan otomobillerin prototipleri günden güne geliştirilerek ilerliyor. Hem büyük hem de küçük otomobil üreticileri, hibrit güneş arabaları üzerinde geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bazı tahminlere göre, güneş enerjili araçların pazarı 2027 yılına kadar 700 milyar dolar seviyelerine ulaşabilir. Bu yüzden otomobil şirketleri, otomobil gövdesi üzerine güneş enerjisi panelleri ve benzeri teknolojiler üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor.

Tüm bu gelişmelerin yanında, güneş arabalarının bir takım ciddi tasarım ve teknolojik sınırlamaları da vardır. Bunların çoğu estetiksel kaygılardan kaynaklı problemlerdir. Araçlarda gerekli güneş panelinin monte edilebileceği alan oldukça sınırlıdır. Bu sebeple, şimdiye kadar geliştirilen güneş enerjisi araçlarının çoğu, güneş arabası yarışlarında yarışmaya uygun şekilde maksimum verim odaklı olarak estetik kaygısı güdülmeden tasarlanmıştır.  

Şimdiye kadar üretilen araçların hiçbiri enerjisinin %100’ünü güneş enerjisinden sağlayacak şekilde tasarlanamamıştır. Bu tasarımlar gerçek hayatta kullanılamayacak tasarımlardır. Örneğin, daha fazla güneş paneli yerleştirmek için araba tasarımları genellikle düz ve masiftir; enerji kullanımından tasarruf etmek için, küçük bir çarpışmada ağır hasarların oluşabileceği ultra hafif malzemelerden yapılmıştırlar. Bagajı bulunmayan, sadece 1 kişinin binebileceği araçlardır.

 

Güneş Enerjisiyle Çalışan Arabaların Sistemi Nasıl İşler?

Güneş Enerjisiyle Çalışan Arabaların Sistemi

Bir güneş paneli, fotonların veya ışık parçacıklarının elektronları uyarmasına ve bir elektrik akışı üretmesine izin verir. Güneş panelleri, birbirine bağlı fotovoltaik hücreler adı verilen daha küçük birimlerden oluşur.

Her bir fotovoltaik hücre, esasen silikon gibi iki dilim yarı iletken malzemeden oluşan bir sandviçtir. Silikon, her bir yarı iletkene pozitif veya negatif bir elektrik yükü vermek için genellikle fosfor ve bor gibi diğer malzemelerle karıştırılır. Bu, iki katman arasında bir elektrik alanı oluşturur.

Bir güneş ışığı fotonu bir elektronu serbest bıraktığında, elektrik alanı o elektronu silikon bağlantısından dışarı itecektir. Hücrenin kenarlarındaki metal iletken plakalar elektronları toplar ve tellere aktarır. Bu noktada, elektronlar diğer herhangi bir elektrik kaynağı gibi araca elektrik sağlarlar.

Güneş enerjili arabaları kullanmanın bazı avantajları:

-Yakıttan tasarruf sağlar

-Sürdürülebilir ve çevre dostudur

-Pil değişimi dışında ek maliyet yok

-Gürültü kirliliğine veya hava kirliliğine neden olmaz

Güneş Enerjili Araçlarda Son Gelişmeler

Çatınıza güneş enerji sistemi kurduğunuzda, bu sistem evinizin elektrik sayacına bağlanır. Bu sayaç ile güneş Güneş enerjisiyle çalışan ilk arabalardan biri General Motors tarafından 1955 yılında Chicago’da bir kongrede görücüye çıktı. “Sunmobile” olarak adlandırılan bu güneş enerjisiyle çalışan 38 cm uzunluğundaki prototip “araba”, 12 selenyum fotovoltaik hücre ve pooley elektrik motorundan yapılmıştır. Pooley elektrik motoru, arka tekerlek milini döndüren bir kasnağı döndürmekle sorumlu motordur.

Blog güncellemelerini alın

TOP