Adım Adım Güneş Enerji Sistemleri

/ / Blog
Enerjisini güneşten alan ev

 

Güneş panellerinin güneşten elektrik ürettiğini biliyorsunuz, üretilen elektrik çamaşır makinanıza güç sağlayabilir, sıcak bir günde klimanızı çalıştırabilir ve TV’nize elektrik vererek film izlemenizi sağlayabilir. Fakat güneş panelleri tam olarak nasıl çalışır?

Elektrik, fotovoltaik etki, maddenin güneş ışığına maruz kaldığında elektron yaymasına izin veren sürecin sonucunda oluşur. Güneş paneli teknolojisinin arkasında gerçekleşen olayları adım adım inceleyelim.

1.ADIM : GÜNEŞ PANELLERİNİN IŞIKTAN ELEKTRİK ÜRETMESİ

GÜNEŞ PANELLERİNİN IŞIKTAN ELEKTRİK ÜRETMESİ

 

Güneş panelleri yani fotovoltaik paneller ışık gücünü kullanarak enerji üreten bir güneş pilleridir. Fotovoltaik paneller içerisinde bulunan yarı iletken elemanların üzerine toplanan güneş ışınları sayesinde yarı iletkenlerden elektron kopar ve potansiyel oluşur. Gelen güneş ışınları güneş hücresi üzerinde doğrudan bir akım yaratır. Tüm bu olayların meydana geldiği güneş panelleri ve diğer ekipmanlar bir araya getirilerek güçlü ve verimli bir güneş enerjisi sistemi oluşturur.  Güneş panellerinin terminallerinde üretilen DC elektrik akımı, AC akıma dönüştürülmek amacıyla elektrik kabloları ile inverterlere iletilir.

 

 

 


2.ADIM: DOĞRU AKIM(DC) ALTERNATİF AKIMA(AC) DÖNÜŞTÜRÜLÜR

DOĞRU AKIM(DC) ALTERNATİF AKIMA(AC) DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

 

Bu adımda artık güneş panelleri güneş ışığını evinize güç sağlayabilecek enerjiye dönüştürmüş durumda. Bu üretilen elektrik doğru akım (DC) elektriktir. Evlerimizde kullandığımız cihazlar alternatif akım (AC) elektrik ile çalışır. DC akımdan AC akıma çevirme işlemi gerekmektedir. Bu noktada gerekli ekipman inverterlerdir. İnverterler DC akımdan AC akıma dönüştürme işlemini gerçekleştirmektedirler.

 

 

 


 

3. ADIM: GÜNEŞTEN ÜRETİLEN ELEKTRİK EVİNİZE GÜÇ VERİR

GÜNEŞTEN ÜRETİLEN ELEKTRİĞİN EVİNİZE GÜÇ VERMESİ

İnverter, güneş enerjisini DC akım elektrikten AC akım elektriğe dönüştürdükten sonra, bu elektrik evinizde kullandığınız elektronik cihazlarınıza güç sağlamak için ev içinde dağıtılır.

Bu elektrik şebekeden aldığınız elektrikle tamamen aynı şekilde çalışır. Şebekeye bağlı sistemlerde elektrik acil durumlarda şebekeden sağlanabilmektedir. Bunun yanında ürettiğimiz elektriğin fazla olduğu durumlarda üretilen fazla elektrik şebekeye satılabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

4.ADIM: SAYAÇ İLE ELEKTRİK KULLANIMINIZIN ÖLÇÜMÜ

SAYAÇ İLE ELEKTRİK KULLANIMINIZIN ÖLÇÜMÜ

 

Çatınıza güneş enerji sistemi kurduğunuzda, bu sistem evinizin elektrik sayacına bağlanır. Bu sayaç ile güneş panellerinizin ürettiği güç miktarı ölçülür. Çift yönlü sayaç sayesinde ürettiğimiz elektrik gücü, tükettiğimiz elektrik gücü, şebekeden aldığımız elektik gücü ve şebekeye sattığımız güneş enerjisinde ürettiğimiz fazla elektrik gücünü ölçebiliriz. Mahsuplaşma adı verilen düzenleme sayesinde, şebekeye sattığımız elektrikten kazanç sağlayabiliriz.

 

 

 

 

 

 

Blog güncellemelerini alın

TOP