Bir Solar Gelecek Projesi – Çamlıca İş Merkezi

/ / Blog
Solargelecek

Çamlıca İş Merkezi, Corona günlerinde, sosyal mesafe sınırlarında kabülü yapılan bir proje olarak, Solarçatı unutulmazları arasına girecek. Projenin hem bütünsel kampüs niteliği, hem de ayrı ayrı batarya, araç şarj istasyonu gibi tekil fonksiyonlar olarak bakıldığında da, böyle bir projenin bir parçası olmak bizim için bir ayrıcalık.

SolarKampüs;

Solarçatı projesinin işverenleri KoçSistem ve Entek gibi bir çok Koç Holding iştirakini bünyesinde barındıran Çamlıca İş Merkezi, İstanbul’un simge iş merkezlerinden bir tanesi. İçinde bulundurduğu birden fazla şirket, Starbucks, açık otopark vb. birçok farklı fonksiyon ile bir iş yaşamı kampüsü ve aynı zamanda şimdi artık mini bir solarkampüs.

Çamlıca İş Merkezi Solar Kampüs

Solarbatarya;

Projenin ihtiyaç tespitinde, elektrik kesintilerinde güvenlik noktasındaki X-ray fonksiyonlarının karşılanabilmesi bir ihtiyaç olarak karşımıza çıktı. Bu nedenle güvenlik noktasına bir solarbatarya çözümü eklendi. Trifaze olan bu solarbatarya toplamda 8 modüllü ve 10,24 kWh depolama kapasitesine sahip.

Solarbatarya

Solarçatı;

Farklı fonksiyona ve tüketime sahip kampüs noktalarına, anlık tüketim ihtiyaçlarına göre güneş enerjisi sistemleri tasarlandı. Bu doğrultuda kurulan Solarçatı sistemleri ile kampüsün belirlenen tüketim noktalarının enerji ihtiyacın tamamı güneş enerjisi ile  karşılanacak.

solarçatı

Solarşarj;

Projede bir adet de solarşarj ünitesi kullanıldı. 22 kW gücünde olan bu ünitenin en önemli özelliklerinden bir tanesi de “ vehicle to grid “ özelliği. Bu özelliği sayesinde ihtiyaç halinde araç bataryasında depolanmış olan elektrik de binanın iç ihtiyacında kullanılabilecek veya şebekeye geri verilebilecek.

solarşarj

Blog güncellemelerini alın

TOP