Elektrikli Araç Sahiplerinin Bakıma Daha Fazla Bütçe Ayrıması

/ / Blog
Elektrikli Şarj Dolum İstasyonu

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Consumer Reports’un analizine göre elektrikli araç sahipleri bakım ve tamirden %50 kazanç sağlıyor.

Consumer Reports’un 2020 yılının eylül ayında yayınladığı analizi, elektrikli araç sahiplerinin bakım ve tamire; benzer, benzin ile çalışan araç sahiplerinin harcadığı miktarın yarısını harcadığını gözler önüne seriyor. Consumer Reports’un 2019 ve 2020 yıllarında, binlerce elektrikli ve benzinle çalışan araç için yaptığı güvenilirlik anketinden elde edilen verilere dayanarak bir aracın hayat döngüsü boyunca, elektrikli araç sahiplerinin, benzinle çalışan araç sahiplerine kıyasla aracın bakımı ve tamirine yarı miktarda para harcadığı görülüyor.

Customer Reports’un analizini kağıda döken, kıdemli ulaşım poliçesi analisti Chris Harto: “Elektrikli araç sahiplerinin yarı fiyata araç bakımı ve tamiri yaptırmak için kupona ihtiyacı yok, zaten o ayrıcalığa sahipler.” deyip “Yapılan bu tasarruf, ön ödemelerin telafi edilmesi konusunda çok yardımcı olacak.” diyerek de bitiriyor.

solar şarj

Bir araç ömrü boyunca aracın ortalama bakım/tamir masrafları:

  • Batarya-Elektrikli Araç: $0.03/mil
  • Plug-in Hibrit Elektrikli Araç: $0.03/mil
  • İçten Yanmalı Motor: $0.06/mil

Bir araç ömrü boyunca aracın ortalama bakım/tamir masrafları

Customer Reports uzmanlarına göre elektrikli araçlardaki daha basit yürüyen aksamlar ve yağ değişikliğine gerek duyulmaması daha düşük masrafların başlıca nedenlerinden.

Elektrikli araçların tamir ücretleri daha az masraflı demek yanlış olur ama elektrikli araçlar, daha az sıklıkta tamire ihtiyaç duymaktadır diyebiliriz. Bakımının daha kolay ve ucuz olmasının yanı sıra, elektrikli araçlar hızlanma konusunda da benzinle çalışan araçlardan daha iyi olup havayı kirletecek gaz salımı yapmazlar. Finansal tasarrufun yanı sıra, elektrikli araçlar benzinle çalışan araçlara göre %60 daha az sera gazı emisyonu üretmektedirler.

Blog güncellemelerini alın

TOP