GES Yatırımları Rüzgar’a Kıyasla Daha Öngörülebilir

/ / Blog
Güneş Enerjisi Rüzgara Göre Daha Öngürülebilir

Fitch Derecelendirme Kuruluşu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından, ulusal olarak tanınan istatistiksel derecelendirme kuruluşları arasında yer alır. (Kaynak: Vikipedi) Fitch Derecelendirme Kuruluşu’na göre elde etmeyi hedeflediğiniz güç miktarı için GES ’ler  rüzgar çiftliklerinden daha öngörülebilir bir yatırım. Fitch analizine göre, birçok rüzgar santrali yıllık beklentilere nazaran olumlu ve olumsuz yönde farklı  performans sergiliyor.

Proje geliştiriciler finansman için bankalara başvurduğunda, yıllık olarak ne kadar enerji üretileceğinin tahminlerini belirtmeleri istenir. Proje finansmanı başvurusu için hazırlanan tahminler, bağımsız danışmanlar tarafından hazırlanır. Fitch Derecelendirme Kuruluşu dünya genelinde yetmiş yenilenebilir enerji projesini inceleyip bir rapor hazırladı. Yetmiş küresel yenilenebilir projeden, üçte ikisi çoğu karada olan rüzgar santralleri ve büyük bölümü Kuzey Amerika ya da Latin Amerika’da. Rüzgar doğal olarak güneşten daha az tahmin edilebilir, bu da hedefleri belirlemeyi daha zor hale getirir. Raporda rüzgar türbini teknolojisindeki ilerlemelere ve kaynak analizindeki gelişmelere rağmen birçok rüzgar çiftliğinin beklenenden farklı elektrik ürettiği ortaya çıktı. GES ‘lerin %86’ sı tahminlerini tutturdu ve çoğu proje daha iyi sonuçlar doğurdu.

Büyük bir enerji dağıtıcısına müşteri olarak sahip olmak, yenilenebilir bir projenin kredi notu için genellikle iyi bir şeydir. Kaliforniya’ da 2017 ve 2018’ de meydana gelen yangınlardaki rolü sebebiyle Pasifik Gaz ve Elektrik (PG&E) şirketi tazminat cezasına çarptırıldı ve iflas koruması başvurusunda bulundu.  Diğer iki büyük kuruluşun (Southern California Edison ve San Diego Gas & Electric) da sorunları vardı ve hatta kredi kalitelerinde bir miktar eksilme olmuştur ve kendi gelecekleri hakkında zorlu sorularla karşı karşıyalar. Amerika Birleşik Devleteri’ nde bazı GES projeleri, artık onların müşterisi olan elektrik dağıtım şirketlerine eşdeğer bir kredi notu taşıyor. Geleneksel enerji üretim anlayışımız değişiyor. Geleceğin güneş enerjisinde olduğunu artık görmemek imkansız.

Blog güncellemelerini alın

TOP