Gün Isı ve Solarçatı Farkı Nedir?

/ / Blog
Gün Isı ve Solarçatı Farkı

Sizlerden gelen sorular arasında en çok karşılaştığımız sorulardan birisi Solarçatı’nın su ısıtıp ısıtmadığı oluyor. Cevap “Hayır”. Ancak sizlerin kafasını daha netleştirmek için güneş enerjisinden faydalanarak su ısıtan Gün Isı ve elektrik üreten Solarçatı’nın farklarını bu blogumuzda anlatacağız.

Gün Isı Nedir?

Gün ısı sistemi

Güneş ışığından enerji elde etmek üzerine genelde uygulanan teknolojilerden biri Gün Isı sistemleridir. Adından da anlaşıldığı üzere enerjiyi ısı türünden elde etmeye yarar. Gün Isı sayesinde güneş ışığı kullanılarak ısı enerjisi üretilir ve bu sayede evinizin suyu ısıtılır. Bu, ya güneş ışığını borulara odaklayan uzun sıralı parabolik çukur aynalar üzerinde ortalanmış borular geçirerek ya da büyük bir tank ve bütün bir ayna alanını birleştirilerek yapılır. Bu yaklaşımın amacı, güneş enerjisinin olabildiğince fazla kullanılması ve onu ısıya dönüştürmektir. Bu yaklaşımda kapların içindeki su ısınır ve daha sonra da kullanılmak üzere depolanır. Dikkatli bir tasarımla, bir güneş ısı, güneş battıktan sonra birkaç saat boyunca sıvıyı yeterince sıcak tutacaktır.

Solarçatı Nedir?

Solarçatı Güneş Enerjisi Paneli

Solarçatı, Gün Isı sistemlerinden farklı olarak güneş enerjisinden ısı enerjisi değil elektrik enerjisi üretir. Güneş ışığından elektrik elde etmek için fotovoltaik (PV) panel kullanılmaktadır. Fotovoltaik paneller sayesinde güneş ışığı yarı iletken bir malzeme içinde yakalanır ve yarı iletken bu enerjiyi doğrudan elektronlarına aktarır. Elektronlar çekilip bir devre yoluyla gönderildiğinde, doğrudan güneş ışığından elektrik enerjisi üretilir. Fotovoltaik hücreler panellerin içerisine konumlandırılır ve bu şekilde güneş ışığı olduğu sürece elektrik üretmeye devam eder. Solarçatı da güneş panelleri ile çatınıza güneşe enerji sisteminin kurulumunu yapıyor ve evlerinizde güneşten elektrik üretebileceğiniz ekosistemle sizi buluşturuyoruz.

Gün Isı Mı Solar Panel Mi?

Gün Isı Mı Solar Panel Mi?

Hem güneş PV panelleri hem de Gün Isı, size temiz yeşil enerji sağlayabilen teknolojilerdir. Ancak aradaki farkı iyi anlamak gerekir. Gün Isı sistemleri güneş enerjisinden ısı enerjisi üretirken, Solarçatı güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretir. Solarçatı ile evinizin elektrik ihtiyacını karşılayabilir, ürettiğiniz fazla elektriği şebekeye satarak hem tasarruf yapmış hem de kazanç elde etmiş olabilirsiniz. Bunlara ek olarak da karbon ayak izinizi azaltarak çevreye fayda sağlamış olursunuz.

Blog güncellemelerini alın

TOP