Güncel Tarifeler ve Güneş Santrali Fizibilitesi

/ / Blog
Temiz Yenilenebilir Enerji

Güneş enerji santrallerinin fizibilitesini kurulacak olan sistemin maliyeti direkt olarak etki etse de diğer bir en önemli faktörden biri de elektrik fiyatlarıdır.

Mevzuatlar kapsamında yapılacak olan aylık mahsuplaşmalarda güneş enerjisinden elde edilen 1. Fayda Güneş enerjisinden üretilen ve aylık olarak içeride tüketip faturada mahsup edilen tutar yani Aktif Enerji Bedeli+Dağıtım Bdeli+Vergilerdir. 2 fayda ise aylık mahsuplaşma sonrası fazla enerjinin olması durumunda bu enerjinin satışından elde edilen gelirdir. Bu gelir de Aktif Enerji Bedeli- Üreticiler İçin Dağıtım bedelidir. Çatı üzeri güneş santrallerinde üreticiler için dağıtım bedeli EPDK tarafından yayınlanan duyuru ile %100 indirimli yani 0 TL olarak uygulandığı için ihtiyaç fazlası enerjinin satış bedeli Aktif enerji bedelidir.

Her yıl 4 kere açıklanan elektrik fiyatı tarifelerinin 2021. 3 Dönem çizelgesinin yayınlanması ile, aktif enerji bedellerinde ortalama %18,7, dağıtım bedellerinde ortalama 7,2 artış yaşanarak son kullanıcıya ortalama %15,1 elektrik zammı yansıyacaktır.
Elektrik Tarifeleri

Yapılan bu tarife değişikliği sebebi ile aylık bazda tüketimler için kurulan çatı tipi güneş santrallerinde fizibilite % 15,1 seviyesinde iyileşmiş ayrıca bununla beraber ihtiyaç fazlası enerjisini üretim satan tesisler için ise %18,7 gelir farkı söz konusu olmuştur.

Son 3 yıllık ve yılın her çeyreğinde yapılan tarife değişiklikleri incelendiğinde son kullanıcıların fiyatlarında düzenli bir artış olduğu gözlenmekte ve bu artışların düzenli olarak devam edeceği de öngörülmektedir.

Elektrik Fiyat Artışı

Elektrik fiyatlarının yıllara göre artışına ek olarak 1950 yılından günümüze hatta 2030 yılına kadar gerçekleşen ve gerçekleşmesi öngörülen elektrik tüketimlerinde de artış öngörülmektedir.

Tahmini enerji ihtiyaçları

Elektrik araçların, teknolojik aletlerin, akıllı ev eşyalarının hayatımıza girmesi ile birlikte elektriğe duyduğumuz ihtiyaç kaçınılmaz bir hale gelecek ve gelecekte aslında elektrifiye bir dünya bizler bekliyor olacak ve düzenli olarak her yıl artan bir elektrik bütçesi bizleri bekliyor olacaktır.

Tüm bu gerçekleşen ve öngörülen veriler doğrultusunda Solarçatı olarak sizlere güneş elektrik üretme imkânı sağlayarak elektrik faturalarınızdan tasarruf etmenize katkı sağlamaktayız.

Yapacağınız tek seferlik bir yatırım ile min. 25 yıl çalışabilecek sisteme sahip olup elektrik fiyat artışlarından ve kur değişikliklerinden etkilenmeyebilirsiniz.

Solarçatı ile güneşten kendi temiz elektriğinizi üretirken hem çevreye hem de cebinize fayda sağlayabilirsiniz.

Blog güncellemelerini alın

TOP