Güneş Çiftliklerinde Hayvancılık | Solar Grazing

/ / Blog
Güneş Çiftliklerinde Hayvancılık

Solar grazing, güneş çiftliklerinde hayvancılık faaliyetleri yapılmasıdır.

En çok yapılanı hayvan otlatma uygulamasıdır. Koyunlar en yaygın güneş otlatma hayvanlarıdır, çünkü en uygun türlerdir. Güneş çiftlikleri için en çok arzu edilen yerler genellikle ziraat alanlarıdır. Güneş çiftliklerinde otlatma, güneş sahalarında biçme ihtiyacını azaltır veya ortadan kaldırır, emisyonları ve maliyetleri azaltır. Yerel kaynaklı, yenilenebilir süt, et ve yün katkısı sağlar.

Hayvancılık yapan biri mülküne güneş enerjisi ekleyebilir ve arazi veya çatı dizisinden düzenli bir gelir elde edebilir. Solar grazing, toprak sağlığını iyileştirebilir, suyu tutabilir, yerli türleri besleyebilir, yiyecek üretebilir ve yerel topluluklara daha düşük maliyetli enerji sağlayabilir. Cornell Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya ve 2016 yılında Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı’ ndan yapılan bir araştırmaya göre, solar grazing, artan enerji üretimi ve azaltılmış bakım giderleri yoluyla çiftçiler için net olumlu faydalar getiriyor.

Şu anda çeşitli yerlerde pilot aşamalarda olsa da, popülaritesi artmaktadır. Güneş şirketleri yerel çiftçilerle sözleşme yapabilir, bu da hem çiftçiler hem de güneş enerjisi geliştiricileri için finansal açıdan faydalı bir ilişkiye yol açabilir. Doğru kurulmuş sistemler hayvanlara zararsızdır.

güneş enerji santrali arıcılık

Arıcılık da bir seçenek

Aynı zamanda güneş enerjisi santralleri tozlaşmaya dost bitki ve arı kovanlarını sahalarına dahil edebilir. Arı popülasyonu dünya çapında düşüşte ve her türlü yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Yeterli ekin tozlaşması gıda verimi için kritik önem taşır, bu nedenle tozlaşmaya güvenen mahsul çiftçileri, iyi bir mahsul elde etmek için çiçeklenme zamanında arılar getirmek için arıcılar kiralar. Güneş çiftliklerine tozlayıcı türlerin ekilmesi, bal arıları ve yabani arılar gibi yerel tozlayıcı türlerin desteklenmesine yardımcı olabilir. Güneş tesislerini tozlayıcı habitatlarla birleştirmenin birçok faydası vardır.

Birçok bölgede, yerel arıcılar, üniversite ve ulusal laboratuvar araştırmacıları, arılarının güneş panelleri altında tozlaştırıcı dostu bitki örtüsünü ziyaretlerini izliyorlar. Amaç, güneş alanlarındaki bitki örtüsünün böcek popülasyonlarına nasıl fayda sağlayabileceğini belirlemek ve tozlaştırıcı dostu güneş kurulumlarının çevre çiftliklerde mahsul verimini ne ölçüde artırabildiğini anlamaktır. Güneş çiftliklerine arı dostu habitatların ekilmesi atık su akışını azaltır ve minimum böcek ilacı kullanımı da dahil olmak üzere, daha istikrarlı arı popülasyonlarına yol açarak çevredeki çiftçilere fayda sağlar. Güneş çiftlikleri, özellikle eşdeğer tarım arazilerine kıyasla biyoçeşitliliği optimize etmeye odaklanan yönetim altında daha fazla bitki çeşitliliğinin yanı sıra çok sayıda kelebek ve arıyı destekleyebilir.

 

Kaynaklar:

https://solargrazing.org

https://www.seia.org/sites/default/files/2019-09/Solar%20Multiuse%20Farming%20Practices%20FactSheet%202019%20v3.pdf

Blog güncellemelerini alın

TOP