Güneş Enerjisi Hakkında Yanlış Bilinenler

/ / Blog
Kış Aylarında Güneş Enerji Kullanımı

Güneş enerjisi, güneş panelleri sayesinde güneşten gelen UV ışınlarının elektrik enerjisine çevrilmesi sonucu oluşan enerjidir. Güneş enerjisi kullanımı gerek cebinize yaptığı tasarruf olsun gerekse çevreye sağladığı fayda olsun gelecekte vazgeçilmez bir enerji kaynağı olacaktır. Biz de bu blogumuzda sizlere güneş enerjisi hakkında yanlış bilinen gerçekleri anlatarak sizleri daha iyi bilgilendirmek istedik.

güneş enerjisi ve paneli

1- Güneş Panelleri Bulutlu veya Yağmurlu Havalarda Enerji Üretemez.

Güneş panelleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi UV ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürür. Genelde güneşi göremediğimiz bulutlu havalarda, güneş panellerinin çalışmadığı veya enerji üretmediği varsayılabilir. Ancak UV ışınları gözle görülmediğinden ve bulutlu havalarda da güneşten bu ışınlar yeryüzüne gelebildiğinden bu bilgi tamamen yanlıştır. Sadece bulutlu havalarda güneşli havalara kıyasla daha az verim alınır.

2- Ülkemizde Güneş Enerjisi için Verimli Alanlar Çok Azdır.

Ülkemizde bildiğimiz üzere 4 mevsim yaşanmaktadır. En çok güneşli havaları gördüğümüz yaz mevsimidir ve diğer mevsimlerde güneşi daha az görürüz. Ülkemizin güneş enerjisi üretmeye çok elverişli olmadığı bilgisi bu durumdan dolayı düşünülebilir. Ancak ülkemiz aslında güneş enerjisi üretmeye oldukça elverişli bir coğrafi konuma sahiptir. Özellikle Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesi güneş enerjisinin üretim potansiyeli yüksek olan bölgelerimizdir.

türkiyede güneş enerjisi

3- Güneş Panelleri Evlerinizin Değerini Düşürür.

Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Evinizin güneş panelleri ile temiz elektrik üretmesi ve paneller sayesinde elektrik tasarrufu sağlıyor olması, evinizin değerini ekstra arttırmaktadır.

güneş paneli

4- Güneş Panellerinin Kurulum Maliyeti Çok Yüksektir.

Geleceği düşünmeden, güneş enerjisi sistemi kurmanın bir yatırım olduğunu göz ardı edince güneş panellerinin kurulum maliyeti insanlar için biraz fazla gelebiliyor. Ancak güneş panellerinin kurulumu sonrası aylık elektrik faturalarınızdan anında tasarruf etmeye başlayarak en başta kurulum için verdiğiniz miktarın dönüşünü 4-8 yıl arasında sağlayabilirsiniz. Ayrıca güneş panellerinin ömrü 20 ile 30 yıla kadar uzadığı için aslında uzun vadede kar sağlamış olup, geleceğe yatırım yapmış olursunuz.

elektrik tasarrufu

5- Güneş Panelleri Kurulumlarından Sonra Çok Fazla Bakım Gerektirir.

 Güneş panelleri kurulumu sağlandıktan sonra çok fazla bakım istemez. Arada sırada tozdan kaynaklı verimi düştüğü zaman yıkanması gerekir. Bunun dışında yıl içerisinde Solarçatı ekibimiz zaten düzenli denetlemeler ve bakımlarını yapmaktadırlar. Yani güneş panelleri için yorulmanıza gerek kalmaz.

Blog güncellemelerini alın

TOP