Güneş Enerjisi Kullanım Alanları

/ / Blog
güneş paneli kullanım alanları

Güneş enerjisinin kullanım alanları gün geçtikçe çeşitlilik göstermektedir. Güneş panelleri ile üretilen elektrik enerjisi ihtiyaç duyulan tüm alanlarda kullanılabilmektedir. Geniş ölçekte alan ve aktiviteleri kapsayan güneş enerji sistemleri yalnızca endüstri ve büyük işletmelerde değil evlerde de kolay ve güvenli şekilde kullanılabiliyor. Çevreye zarar vermeyen, sürdürülebilir ve basit kuruluma sahip güneş enerjisi sistemleri kullanımı aynı zamanda büyük kar sağlanmaktadır. Bu yazımızda güneş enerjisinin verimli ve etkin kullanıldığı güneş enerjisi kullanım alanları hakkında bilgi verdik.

Güneş Enerjisi Nedir?

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi sistemleri ile güneş panelleri kullanılarak elektrik elde edilmektedir. Silikon hücreler güneşten gelen ısı ve ışığı elektrik enerjisine çevirerek ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılmasını sağlar. Bulunulan bölge ve mevsim koşullarının göz önünde bulundurulmasıyla ölçümler yapılarak seri veya paralel düzenekler kurulabilir. Bu sistemler iş yeri ya da evlerde kullanılabilmektedir.

Güneş enerji sistemleri kullanımı esnasında doğaya zararlı gaz salımı ve atık olmaz. Güneş ışınlarının doğrudan kullanılmasıyla kirlilik oluşturulmadan temiz enerji üretilir. Diğer enerji kaynaklarına kıyasla daha temiz ve az maliyetlidir. Bu sebeple sanayileşme ve nüfus artışı sonrası enerji ihtiyacının artmasına paralel oluşan enerji ihtiyacına cevap verir niteliktedir. Fosil yakıt kaynaklarının gün geçtikçe tükendiği günümüzde, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji alternatifleri kullanılması enerji sıkıntılarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte güneş enerjisi kullanımı da gelişim göstermektedir. Özellikle güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi yönündeki çalışmalar ve uygulamalar artmaktadır. Güneş enerjisi sistemlerine artan rağbet ve yatırımlarının artışıyla güneş enerjisi kullanım alanları da genişlemektedir.

Güneş Enerjisi Kullanım Alanları Nelerdir?

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin arttığı günümüzde güneş enerjisinden çok sayıda alanda yararlanılmaktadır. Hemen hemen her sektörde kullanılabilen bir enerji türü olan güneş enerjisi, enerji ihtiyacını karşılamak içim kullanılan verimli bir alternatiftir.

Güneş enerjisi kullanım alanları şunlardır:

 • Endüstriyel tesis, fabrika, soğuk hava deposu gibi yapıların çatıları güneş enerjisi sistemleri kurmak için işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Tarım, hayvancılık, depolama alanları, OSB’ ler, hastane, AVM, akaryakıt istasyonları gibi geniş alanlarda çatı üzeri GES projeleri kullanılmaktadır.
 • Elektrik enerjisinin ulaşamadığı yerleşim birimlerinde kullanılabilmektedir.
 • Çatı tipi GES sistemleri ile evlerin elektrik ihtiyacı karşılanmaktadır. Böylelikle çevre dostu ve uygun maliyetli şekilde elektrik elde edilir.
 • Tarımsal üretim alanlarında güneş enerji sistemlerinden faydalanmak mümkündür. Sulama, tarımsal ürünlerin kurutulması, tesis için gerekli enerjinin üretilmesi gibi yararlar sağlar.
 • Sokak lambaları, trafik lambaları, işaret lambaları park ışıklandırma ve aydınlatmaları gibi alanlarda güneş enerjisinden yararlanılır. Elektriğin olmaması durumlarında trafikte kargaşa yaşanmaması için bu sistemler akü ile çalışmaya devam etmektedir.
 • Hesap makinesi ve kol saati gibi ürünlerde uzun yıllardır güneş enerjiyle enerji üretiminden yararlanılmaktadır. Güneş pillerinin taşınabilir, küçük cihazları çalıştırabilecek düzeyde enerji üretmesi sayesinde ek bir enerji kaynağına ihtiyaç olmadan yıllarca çalışabilir.
 • Gelişen teknoloji ile birlikte son zamanlarda kamusal alanlarda güneş enerjisiyle çalışan şarj etme alanları yapılmaktadır. Kurulan küçük güneş panelleri sayesinde cep telefonu, tablet gibi cihazlar USB bağlantısı ile şarj edilebilmektedir.

Güneş Enerjisi Avantajları Nelerdir?

Güneş enerjisinden faydalanılmasının sunduğu çeşitli avantajlar bulunmaktadır. Güneş enerjisi avantajları şunlardır:

 • Güneş, tükenmeyen yani yenilenebilir enerji kaynaklarındandır. Bu sebeple güneş enerji sistemlerinde başka bir yakıta ihtiyaç duyulmaz.
 • Doğal bir enerji kaynağıdır. Atıklarla doğaya zarar verilmeden temiz enerji üretilir.
 • Kullanım alanları ve ölçekleri oldukça çeşitlidir. Elektrik üretme amacıyla kullanılabilir.
 • Güneş enerjisinde elektrik elde etmek mümkündür. Kolay kullanımı sayesinde profesyonel yardım gerekmeden enerji ihtiyacı karşılanabilir.
 • Diğer enerji elde etme yöntemlerine kıyasla bakım ve işletme masrafları azdır. Büyük işletme ve tesislerde tercih edilebilir.
 • Güneş enerji santrallerinin kurulumu kolaydır. Kullanılan malzemelerin dayanıklı olması sebebiyle olumsuz hava koşullarından etkilenmez.

Blog güncellemelerini alın

TOP