Güneş Enerjisi Projelerinde Dizayn Ve Tasarımın Önemi

/ / Blog
Solarçatılı Ev

Solarçatı olarak güneş enerji sistemlerini hayatınıza dahil ederken, dizayn aşamasında yapılarınıza estetik bir görsellik katarak, yenilenebilir enerjiden optimal verimi almanızı sağlıyoruz .

Güneş enerjisi sistemlerinde en önemli unsurlardan bir tanesi çatınızın planına göre doğru yapılmış dizayn çalışmasıdır .

Kiremit, Teras tipi, sandviç panel, trapez saç, single veya membran kaplı çatılar gibi birçok çatı tipi bulunan mesken, endüstriyel fabrikalar gibi yapılar için yapılacak tasarımlar kullanılacak konstrüksiyon malzemelerinin değişmesi sebebi ile çatı tiplerine göre değişkenlik göstermektedir.

Bu değişkenlikler paneller arası mesafeleri, panellerin yönlerini, eğimlerini içermektedir.

Kurulacak sistemin gücü, dizayn çalışmaları neticesinde ortaya çıkmakla beraber hatalı dizayn çalışmaları yatırımların beklenilen faydaları sağlamamasına sebep olmaktadır.

Maksimum fayda sağlanabilecek sistem gücünün belirlenmesi için farklı boyutlara sahip farklı güçlerdeki paneller kullanarak; çatı eğimi, işletme bakım kriterleri ve mevzuat kriterleri değerlendirilerek dizayn çalışmaları yapılmalıdır.

Dizayn çalışmalarında çatıda bulunan uzak ve yakın gölge etkenleri, çatı eğimleri, yönetmelik gereği çatı kenarlarından bırakılacak mesafeler, paneller arası yürüyüş yolları gibi birçok unsur sistem kapasitesini belirleme kriteri olmakla beraber doğrudan sistemin faydasına etki etmektedir.

gölgede kalan panelgölgede kalmayan panel

  Gölgede Kalan Panel Dizaynı X                  Gölgede Kalmayan Panel Dizaynı    

 

Hatalı yapılan sistem tasarımları, sistemin verimini etkilemenin dışında kamu kabullerinde de sorun yaşanmasına sebep olmaktadır.

Solarçatı olarak ayırdığınız belirli bir bütçe ile yatırım yaptığınız güneş enerjisi sisteminden maksimum verim almanız için profesyonel ekibimiz tarafından keşif yapılmasını talep edebilir, keşif çalışmaları sonrasında sizleri en ideal tasarım ile Solarçatı mavisi ile tanıştırabiliriz.

 

Solarçatı dizaynları ile güneş enerjisine estetik katın.

Solarçatı dizaynları ile güneş enerjisine estetik katın.

Blog güncellemelerini alın

TOP