Güneş Enerjisi Ve Fosil Yakıtlar

/ / Blog
Güneş Enerjisi VS Rüzgar Enerjisi

Elektrik hayatımızın yerinde. Peki bu elektrik bize hangi kaynaklardan geliyor?

Bu blogumuzda sizlere elektriğin en temel iki kaynağı olan güneş enerjisi ve fosil yakıtların farklılıklarını anlatacağız. Geçmiş yazılarımızda güneş enerjisinin tasarruflu ve çevreci bir seçenek olduğunu olabildiğince anlattık. Peki bu seçeneği fosil yakıtlardan üretilen elektrik ile karşılaştırırsak ne görürüz.

günes enerjisi

YENİLENEBİLİRLİK

Güneş enerjisi bildiğimiz üzere yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Yenilenebilir enerji kaynağı derken kastettiğimiz şey ise şu: Güneş olduğu sürece evlerimizde güneş enerjisi kullanmaya ve üretmeye devam edebiliriz. Bunun aksi olarak fosil yakıtlar yenilenebilir enerji kaynağı değildir. Bu da bir kere fosil yakıt kaynakları tükenirse bu kaynaktan artık enerji üretemeyeceğimiz anlamına gelmektedir. Teknik olarak fosil yakıt kaynakları yenilenebilir olsa da, bu milyonlarca yıl sürmektedir.

Bir diğer konu ise ulaşılabilirlik. Fosil yakıt kaynakları azaldıkça ve tükendikçe kaynaklara ulaşmak gittikçe zor ve maliyetli bir hal alıyor ve almaya devam edecek. Bu yüzden belli bir zamandan sonra fosil yakıtlar kullanılmaya değer bulunmayacaktır ve tercih edilen bir enerji kaynağı olmayacaktır.

Bunun aksine güneş enerjisi güneş ışığı dünyaya geldiği sürece tercih edilen ve ulaşılma maliyeti olmayan bir enerji kaynağı olarak kalacaktır. Fosil yakıt kaynaklarının azalmasının aksine güneş hep bizimle olacak.

EMİLİM

Fosil yakıtların karbondioksit (CO2) salımını yaptığını daha önceki bloglarımızda bahsetmiştik. CO2 salımı atmosferde incelmelere yok açarak gün geçtikçe dünyanın daha çok ısınmasına yol açıyor. Bu ısınma da çokça duyduğumuz bir kavram olan küresel ısınmaya yol açıyor. Küresel ısınma tüm dünyada iklim değişikliklerine yol açtığı görülen ve sonuçlarına rastladığımız ciddi bir sorundur.

İklim bilimciler bu konuda bilgilenmeye ve çalışmaya devam ederken insanlar da bu konuda gün geçtikçe bilinçlenip çevreci yaklaşımı benimsemektedir.

Fosil yakıtların aksine, güneş panelleri güneş enerjisi üretirken herhangi bir hava kirliliği veya gaz salımı gerçekleştirmiyorlar. Bu yüzden eğer biz de dünyadaki karbon ayak izini azaltmak için karbon salımını düşürmek istiyorsak, güneş enerjisine geçmenin tam zamanı.

MALİYET

Güneş enerjisinin önünde daha uzun bir yol olduğu gözle görülür olsa da sektör olarak ve potansiyel olarak önemi göz ardı edilemez. Buna ek olarak toplumsal açıdan da insanların bilinci arttıkça daha çok tercih edilen bir enerji kaynağı haline gelmektedir. Daha fazla insan güneş enerjisi kullanmayı istedikçe panel teknolojisi ve gelişimi de gitgide hızlanmaktadır.

Bu teknolojik gelişimlere dayanarak son 10 yılda güneş enerji kullanımı maliyeti oldukça azaldı. Şu an için güneş enerjisi herkes için uygun ve ekonomik bir maliyete sahip olmasa da hızlı bir şekilde bu hale geleceği öngörülüyor.

Güneş enerjisinin aksine fosil yakıt kaynaklarının azalması ve tükenmesi ile birlikte fosil yakıt kullanımı maliyetinin de gün geçtikçe artması bekleniyor.

Özetlemek gerekirse güneş enerjisi şu an ve gelecek için güvenilir ve çevreci bir yatırımken fosil yakıt kullanımı gün geçtikçe maliyeti artacak ve dünyaya zarar veren bir enerji kaynağıdır. Hangi tarafı seçeceğiniz ise tamamen sizin tercihiz.

 

Blog güncellemelerini alın

TOP