Güneş Enerjisinden Üretilen Elektrik Nasıl Depolanır?

/ / Blog
Solarbatarya'lı Ev

Güneş panellerinin nasıl çalıştığını zaten biliyor olabilirsiniz, ancak gece olduğunda veya güneş bulutların arkasına saklandığında ne olduğunu biliyor musunuz? Ürettiğiniz fazla elektriği Solarbatarya ile depolayabiliyorsunuz.

Solarçatı Güneş Enerji Panelleri
Güneş Enerjisi Nasıl Saklanır?

Fazla güneş enerjisini bir Solarbatarya ile depolayabilirsiniz. Solarbatarya pek çok açıdan kullanışlıdır çünkü ihtiyacınız olduğunda güneş enerjisi sisteminizin ürettiği elektrikten yararlanmanıza yardımcı olur. Gün içerisinde evlerimizi ısıtmak ve soğutmak için enerji kullanırız, ancak ışıklarımızı ve diğer elektronik cihazlarımızı çoğunlukla mesaiden sonra ve akşam evdeyken kullanırız. Ne yazık ki, bu aynı zamanda güneş panellerinin enerji üretmeyi bıraktığı zamandır. Solarbatarya, akşam tüketiminiz için güneş panellerinizin ürettiği fazla elektriği depolayarak bu sorunu hafifletmeye yardımcı olur. Bu şekilde, büyük olasılıkla kömür veya başka bir tür fosil yakıt enerjisi kullanan elektrik şebekesinden enerji çekmek yerine, işten eve geldiğinizde temiz enerjiyi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Solarbatarya ürettiğiniz elektriği nasıl depolar?

Bazı piller yalnızca yedek güç için enerji depolarken, öz tüketim için bir güneş + depolama sistemi kullanıyorsanız, üç temel adımı izleyecektir:
• Üretim
• Depolama
• Güç Sağlama

Üretim

Güneş panellerinizdeki fotovoltaik hücreler, güneş ışığını toplar ve bu ışığı doğru akım (DC) elektriğine dönüştürür. Sisteminizin inverteri daha sonra paneller tarafından üretilen bu doğru akım gücünü alır ve onu alternatif akıma (AC olarak da bilinir) dönüştürür. Alternatif akım, evinizin ve elektronik cihazlarınızın kullandığı akım türüdür.

Depolama

Inverterinizin gücü alternatif akıma dönüştürdükten sonra, bu elektrik evin geri kalanından geçecektir. Bu enerji daha sonra evinizdeki cihazlarınıza güç sağlar. Ürettiğiniz fazladan ve kullanılmayan enerji depolama için Solarbatarya’ya gönderilecektir. Solarbataryanız yoksa veya Solarbataryanız tamamen şarj olmuşsa, elektrik şebekeye gönderilir. Elektriğiniz şebekeye gönderiliyorsa, net ölçümden yararlanmanız mümkündür. Daha fazla bilgi edinmek için Solarçatı temsilcinizle konuşabilirsiniz.

Solarbatarya araç şarj istasyonu

Güç Sağlama
Güneş enerjisi sisteminizin ürettiğinden daha fazla elektriğe ihtiyacınız olduğunda, eviniz, Solarbataryanızda depolanan enerjiyi kullanabilir. Eviniz güneş panellerinizin ürettiğinden daha fazla güç tükettiğinde otomatik olarak bataryanızda enerji tüketmeye başlarsınız. Bu durum şebekeden enerji çekme ihtiyacını sonraki adıma alır.

Aynı zamanda, Solarbatarya şebeke arızası durumu için de enerji depolar. Böylelikle bataryanız olası elektrik kesintilerine karşı da sizi koruyacaktır. Ayrıca Solarbatarya sayesinde güneşten ürettiğiniz temiz elektrik sayesinde kendi evinizin garajında elektrikli araçlarınızı rahatlıkla şarj edebilir, yollarda şarj noktası aramaya ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Solarbatarya Almalı mıyım?

Artık güneş enerjisini nasıl depolayacağınızı ve Solarbatarya’nın nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, soru şudur: “Solarbatarya almalı mısınız?”

Eviniz için yeni bir güneş enerjisi sistemi alma sürecinden geçerken, Solarçatı temsilciniz Solarbatarya eklemenin ne kadar fayda sağlayacağına karar vermenize yardımcı olabilir. Kullanım oranlarınız, ne kadar enerji kullandığınız ve güneş enerjisi sisteminizin ne kadar elektrik ürettiği gibi çeşitli faktörleri dikkate alacaklardır. Bu bilgilerle, bir Solarbatarya’nın sizin ve eviniz için doğru seçim olup olmadığını önerebilecekler. Detaylı bilgi almak için Aday Müşteri Formumuzu doldurabilir ve satış mühendislerimizin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Blog güncellemelerini alın

TOP