Güneş Paneli Hangi Yönde ve Açıda Olmalı?

/ / Blog
Güneş Paneli Açısı ve Yönü

Solarçatı çatı üstü güneş enerjisi sisteminizi tasarlarken, her detaya önem verir. Çatınızın konumu, boyutu, elektrik faturanızdaki sözleşme gücü, sistem boyutunu belirlerken baz aldığımız şeylerdir.

Boyutu anladıktan sonra sırada temel malzememiz güneş paneli var. Çatınızda kaç güneş paneli olmalı, bu güneş panelleri ne kadar üretim gücüne sahip olmalı bu soruları cevaplıyoruz. Gözden kaçırılmaması gereken önemli bir nokta daha var. Tahmin edebileceğiniz gibi, panellerinizin baktığı yön, çatıdaki güneş enerjisi sisteminizin ne kadar enerji ürettiği konusunda önemli bir faktördür. Kaç tane güneş paneli olmalı bunu belirledik ama nasıl yerleştirmeliyiz ki en yüksek verimi alabilelim?

Geleneksel tavsiye, güneş panellerinin güneye bakacak şekilde konumlandırılmasıdır. Kuzey yarımkürede konumlandığımız için, güneş yıllık yörüngesini tamamlarken her zaman gökyüzünün güney kısmı boyuncadır. Bu sebeple, bugüne kadarki en iyi uygulama, maksimum güneş ışığını yakalamak için güneş panellerini güneye bakacak şekilde konumlandırmak olmuştur.

Panellerin yönü dışında yerleştirilme açısı da önemlidir. Bu açı çatınızın konumuna göre değişir ve neredeyse evinizin enlemine eşittir. Bu açı sayesinde güneş ışığının panellere dik açıyla çarpması sağlanır ve yüksek oranda enerji üretilir. Aynı zamanda kışın karın paneller üzerinden kaymasını kolaylaştırır. Çatı kendiliğinden eğimli bir çatı da olabilir, güneş panellerini en uygun şekilde yerleştirmek için farklı montaj yöntemleri vardır.

Ülkemizde bulunduğumuz enlem dolayısıyla teknik olarak 20 derece açı ile kurulum yapılması gerekir. Ama bu genelleme mevzuatsal olarak doğru değildir ve sık yapılan bir hataya sebep olur. Belediyelerin planlananlar yönetmeliğine göre, binanın kendi ihtiyacı için kurulan güneş enerjisi santrallerinin mimari görüntüyü bozmamak kaydıyla kurulum izni vardır. Binaya aşağıdan bakıldığında güneş panelleri görünmemeli ya da belirli bir oranda görünmeli. Örneğin yaptığımız akaryakıt istasyonu kurulumlarında 4 derece açı belirlememizin sebebi de bu.

Birden fazla yöne bakan çatılarda güneş panelleri için en önemli etmen doğru invertör seçimidir. Daha önce bir yazımızda invertörlerden ve çeşitlerinden bahsetmiştik. Başka bir yazımızda da çatıya göre doğru invertör seçimi konusunu ele alacağız. Sayfamızı ziyaret etmeye devam edin!

Blog güncellemelerini alın

TOP