Güneş Paneli Ömrü Ne Kadardır ?

/ / Blog
Güneş Paneli Ömrü

Güneş paneli ömrü ne kadardır?

Aslında bu cevaplaması zor bir soru, çünkü cevabını belirleyecek çeşitli faktörler mevcut. Örneğin; Ne tür paneller kullanıyorsunuz? Sisteminiz nasıl kuruldu? Nerede yaşıyorsunuz? İkliminiz nasıl? Düzenli bakımlarınızı yaptırıyor musunuz?

güneş paneli ömrü

Tüm bu sorular ve daha fazlası, güneş enerjisi sisteminizin ömründe göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdir.

Ortalama olarak birçok güneş panelinin 20 yıl dayanacağı tahmin ediliyor. Bu sayı bir tahmin olmaktan öte, Solarçatı’ da güneş paneli panel türüne göre 25 veya 30 yıl garantiye sahip.

Güneş enerjisi sisteminizin ömrü için tam bir sayı bulmaktan daha önemli olan şey, panellerinizin verimliliğini neyin azaltacağı ve bu verimsizlikleri nasıl önleyeceğinizdir.

Genel aşınma ve yıpranma nedeniyle beklenebilecek en yüksek kayıp yıllık %5’ tir. Ancak birçok sistem bu kadar büyük kayıp yaşamaz. Bazı kullanılmış paneller üzerinde yapılan çalışmalarda, güneş panellerinin çalışmaya başladıktan 25 yıl sonra dahi orijinal verimlerinin %88’ inde çalıştıkları gözlenmiştir. Sonucunda, herhangi bir ekipman ya da teknolojide olduğu gibi güneş enerjisi sisteminizde de verimlilikte hafif bir kayıp yaşayabilirsiniz. Ancak bahsettiğimiz gibi uygun bakımlar uygulanırsa kayıp oldukça düşük ve önemsiz.

Güneş enerji sisteminizin mümkün olduğunca uzun süre aynı verimlilikte çalışmasını sağlamanın birçok yolu vardır. Sistemin fiziksel zarar görmesinden kaçınmak, rutin bakımlarını aksatmamak, sisteminizi düzenli temizlemek, panellerinizi servis sağlayıcılarınıza kontrol ettirmek yeterli olacaktır. Güneş enerji sisteminizin verimli çalışmasını sağlamak zor değil. Sadece panellerinize dikkat edin ve belli periyotlarla bir uzmanın görmesini sağlayın.

Güneş paneli ile ilgili yazılarımız gelmeye devam edecek, takipte kalın!

Blog güncellemelerini alın

TOP