Güneş Panellerinde Degradasyon Nedir?

/ / Blog
Güneş Panellerinde Degradasyon Nedir

Degradasyon, sözlük anlamı olarak yaşlanma/bozulma anlamını taşımaktadır. Degradasyon kelimesininim anlamını yıllar boyunca panellerin çıkış gücünde yaşanacak olan verim kaybı olarak da tanımlandırabiliriz.


Panel üreticileri ürünleri için ilk 10 yılın sonunda, 25 yılın sonunda ne kadar verim kaybedeceğini bildirmekle beraber, bu değerler için garanti vermektedir. Ve bu Garantiye performans garantisi denilmektedir. Günümüzde standart olarak 25 yıl verilen performans garantisi bazı üreticilerde 30 yıl olarak verilmektedir.

Degradasyon Ne Kadar Sürede Gelişir?

Güneş enerjisi santrali yatırımı yapacak olan kişi/firmalar için oldukça önem taşıyan Degradasyon değerleri ekipman seçimlerinde önemli bir kriter olmaktadır. Belki ilk yatırım maliyeti olarak daha ucuz olan bir ürün 25-30 yıllık ekonomik fayda süresinde üretim kayıpları sebebi ile daha pahalı hale gelebilmektedir.

Degradasyon Neden Olur?

Güneş Panellerindeki Degradasyon , genel olarak panellerdeki genleşme kaynaklı oluşan mikro çatlaklar sebebi ile meydana gelmektedir.

Mikro Çatlaklar Nedir, Neden Oluşur?

Mikro çatlaklar ise genel olarak bir yolu termal sebepler ile meydana gelmektedir. Sıcak olduğunda, hemen hemen her şey gibi güneş panelleri de genişlemeye, soğuk olduğunda ise büzülmeye çalışmaktadır. Meydana gelen bu zorlamalar mikro çatlakların oluşmasına sebep olmaktadır. Benzer şekilde, kuvvetli rüzgarlarda panellerin esnemesine neden olabilir. Yaz/Kış hava değişimlerinden kaynaklı oluşan bu çatlarlar kaynaklı verim kaybı üretici firmalara göre değişkenlik gösterse de standart ürünlerde yıllık %0,7dir.


Panel üreticilerinin ürün kataloglarını kıyasladığınızda ilk yıl oluşacak verim kaybının %0,7 değil %2-3 değerlerinde olduğunu gözlemlemek de mümkündür. Bunun sebebi ise panelleriniz güneşe ve UV ışınlarına ilk maruz kaldıklarında kurulumdan sadece birkaç saat sonra en yüksek oranlardan birinde bozulur. Bu, ışık kaynaklı bozulma (LID) olarak bilinir.


Yukarıda da belirtildiği gibi gözle görülmeyen mikro çatlaklar hatta güneş’in kendisi bile panellerin üretimine etki ederken, yapılacak hatalı dizaynlar, hatalı nakliyeler, hatalı montajlar sebebi ile üretim kayıpları daha büyük oranlara ulaşabilmektedir.
Proje özel seçilecek olan ekipmanların güçleri, panel teknolojileri aynı görünse de teknik deyatlarına inildiğinde uzun yıllar sürecek faydalarında aslında çok da aynı olmadığı görülebilmektedir. Bu sebepler ile Solarçatı olarak bizler, uzun yılları kapsayan üretim hesaplamaları sonrasında sizler için ekipman seçimlerini yaparak en verimli sisteme sahip olmanızı sağlamaktadir.

Blog güncellemelerini alın

TOP