Güneş Santrallerinde Kablolamanın Önemi

/ / Blog

Güneş santrallerinde panellerden çıkan kablolar inverterlere, inverterlerden çıkan kablolar güneş santraline ait panolara, oradan da bağlantı panolarına taşınmaktadır. Bu AC ve DC olarak sınıflandırılan ana kabloların dışında sistemin topraklanması için toprak kablolarının çekilmesi gerekmektedir.

Güneş enerji santrallerinde kullanılan AC, DC ve Topraklama kabloları kullanıldığı noktaya göre bazen kablo spirallerinde, bazen kablo tavalarında taşınmaktadır. Sistemlerin güvenliği ve bina estetiğinin bozulmaması için hem estetik olarak güzel görünen ve bina estetiğini bozmayan bir kablolama yapılması hem de işletme bakım döneminde kolay müdahale edilebilir olacak şekilde uzun ömürlü kablolama planlaması ve kablolama işçiliği yapılması gerekmektedir.

Güneş Santrallerinde Kablolamanın Önemi

 

Solarçatı Kablolama Ve Önemi


Kablolama da dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus hava değişimlerinde kablolarda meydana gelebilecek olan genleşmelerin yaratabileceği etkilerdir. Söz konusu genleşmeler, kablo tavası/spiralleri içerisinde kablonun hareket etmesine sebep olmakla beraber kablo tavalarında yada diğer geçiş güzergahlarında keskin bir yüzey olması durumunda kablolara zarar vermekte ve uzun vadede ark ihtimaline sebep olabilmektedir. İşçilik kaynaklı meydana gelebilecek bu hataların önüne konusunda uzman ekipler ile çalışılarak geçilebilmektedir. Keskin kenarların törpülenmesi, birleşim noktalarında oluşabilecek yükseklik farkları özel conta veya bantlar ile giderilmesi alınabilecek bazı çözümlerdendir.


Güneş enerji sistemlerinde bir diğer önemli teknik konu inverter/pano girişlerinde kabloların spiral içerisine alınmasının gerekliliğidir. İnsan ulaşımının panellere nazaran daha kolay olduğu bu noktalarda, kablolara ve bağlantı noktalarına erişimin kolay olması istenilen bir husus değildir. Bu sebeple inverter giriş noktalarında her bir Solar kablonun spiral içerisinden geçirilmesi gerekmektedir.
Uzun yıllar hizmet verecek olan güneş enerji sisteminizin yıllık bakımlarında ya da olası arıza durumlarında daha kolay müdahale edilebilir olması adına kablolarda mutlaka silinmez kablo numaralandırmaları da bulunması gerekmektedir. Kabloların her iki ucunda da yapılacak bu adlandırma kablonun baş ve sonunda bulunmasını kolaylaştıracak, taşıma güzergahında simetrik olarak yapılmış ve kablo klipleri ile gruplanmış kablolar da ihtiyaç durumunda kolayca demonte edilerek değiştirilebilecektir.

Solarçatı Kablolama Ve Önemi
Güneş enerjisi kablolama sistemleri

 


Sistem bileşenleri arasında maddi olarak küçük kalemler olarak görünen klips, spiral gibi tüm plastik malzemelerin uzun yıllar boyunca Güneş ışığına maruz kalacağı da UV dayanımı yüksek malzemelerden seçilmesi gerekmektedir. Aksi durumda ilk yılında çok şık olarak görünen sisteminizde güneş ışınları sebebi ile çürümeye başlamış plastik spiral veya klipler ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.
Solarçatı olarak dizayn ettiğimiz ve kurduğumuz tüm sistemlerde ekipman kalitesinden taviz vermemekle beraber tesislerimizde açıkta enerjili hiçbir kablo bırakmamak Montaj standartlarımız arasında yer almaktadır.

Blog güncellemelerini alın

TOP