Mahsuplaşma Nedir?

/ / Blog
Rehberlik

Sözlük anlamı hesap etmek, borcunu alacağından düşmek olan mahsuplaşma kelimesi, lisanssız güneş enerjisi santralleri konularında sıklıkla kullandığımız bir kelime.

Peki güneş enerjisi santrallerinde neyi hesap ediyoruz, bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Çatınıza güneş enerjisi santrali kurduğunuz zaman, bağlı olduğunuz şebeke elektrik dağıtım şirketi sayacınızı çift yönlü sayaç ile değiştirir. Sisteminiz ürettiği elektriği şebekeye iletirken, siz şebekeden elektrik çekmeye devam edersiniz. Yani fiili olarak şebeke elektriği kullanırsınız. Daha sonra sizin gönderdiğiniz yani ürettiğiniz elektrikle, şebekeden aldığınız yani tükettiğiniz elektrik birbirinden düşülür. Yani mahsup edilir.

Güncel yönetmeliğe göre bu hesapta aylık mahsuplaşma kullanılır. Yani ay sonunda toplam ürettiğiniz ve tükettiğiniz elektrik karşılaştırılır. Aylık mahsuplaşma sayesinde gece artan tüketimi gündüz ürettiğinizle mahsup etmiş olursunuz. Bu da yatırımın geri dönüşünü kısaltır. Daha ileride yıllık mahsuplaşma sistemine geçilir ise yazın artan üretiminizle yılın kalanını mahsup edebileceksiniz. Bu da herkesin kendi enerjisini üretip kullanmasına teşvikleri artıracaktır.

Peki ya özel tedarikçiler?

Elektriğini özel tedarikçilerden alan tüketiciler, güneş enerjisi sistemleri ile tükettiklerinden fazla elektrik üretirler ise satış nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyiz. Bu durumlarda elektrik özel şirketten alınmasına rağmen elektrik satışı dağıtım şirketine yapılır. Satış fiyatı ise tarifedeki aktif enerji bedelinden baz alınır. Bu bedeller, her yıl dört çeyrekte bir Enerji Piyasası Denetleme Kurulu tarafından belirlenir ve yayınlanır.

Sorularınızı yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın. Bağımsız enerji yolunda bir adım atmak istiyorsanız Solarçatı sizinle!

Blog güncellemelerini alın

TOP