Solar Batarya Kullanım Ömrü – Solar 101

/ / Blog
Solar Batarya Kullanım Ömrü

Enerji depolaması, güneş panellerinin gün boyunca ürettiği fazla elektriği korumanızı sağlar ve tasarrufları en üst düzeye çıkarmak için geceleri veya kullanım oranlarının yüksek olduğu en çok ihtiyacınızın olduğu durumlarda kullanmanızı sağlar. Belirtmekte fayda var, Türkiye’ de yasal olarak şebekeden bağımsız sistemlerde solar batarya kullanılabiliyor. 

solar batarya ömrü

Telefonunuzun bataryası gibi, bazı faktörler de solar batarya ömrünü uzatabilir. İşte basit bir liste:

Tür:

“Güneş enerjisi için en iyi batarya hangisidir?” Diye soruyorsanız, güneş enerjisi pillerinin üç farklı kimyasal bileşimlerden biriyle yapıldığını bilmeniz gerekir: kurşun asit, lityum iyon veya tuzlu su. Çoğu durumda, ev tipi bir güneş enerjisi sistemi için en iyi seçenek lityum-iyon pillerdir, ancak diğer pil türleri daha uygun maliyetli olabilir.

Kurşun-asit bataryalar şebeke dışı enerji sistemlerinde on yıllardır kullanılmaktadır ve piyasadaki en pahalı seçeneklerden biriyken kurşun-asit bataryalar daha kısa bir ömre ve lityum-iyona kıyasla daha düşük deşarj derinliğine sahiptir.

Ev enerji depolama sistemleri söz konusu olduğunda, lityum iyon piller altın standarttır, çünkü daha hafif, daha kompakt ve kurşun asitli pillerden daha uzun ömürlü ve daha yüksek deşarj derinliğine sahiptirler.

Kurşun-asit ve lityum-iyon akülerden farklı olarak, tuzlu su pilleri ağır metal içermez ve bunun yerine tuzlu su elektrolitlerine güvenir. Yani, tuzlu su pilleri daha çevre dostu ve kolayca geri dönüştürülebilir. Bu tip bir pil ile ilgileniyorsanız, bir tane almak için beklemeniz gerekecek çünkü tuzlu su pilleri üreten tek şirket 2017’de iflas başvurusu yaptı.

Kullanım:

Bir solar batarya ömrünü çoğunlukla kullanım döngüleri belirler. Neyse ki, çoğu güneş pili genellikle yeniden şarj edilmeden önce depolanan enerjilerinin% 80’ine kadar boşalmalarına izin veren derin döngülü pillerdir.

Sıcaklık:

Yaşadığınız yere bağlı olarak, pil depolama sisteminin nereye yerleştirildiğine bağlı olarak büyük fark yaratılabilir. Bunun nedeni, pil ünitenizin ömrünü ve verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için en uygun sıcaklıkta tutulması gerektiğidir.

Örneğin, ılıman sıcaklığa sahip bölgelerde yaşıyorsanız, piliniz dış mekana takılabilir. Bununla birlikte, sert sıcaklıkların olduğu bölgelerde, piliniz yalnızca garajınıza veya bodrumunuza takılıysa en iyi şekilde performans gösterir.

Bakım:

Doğru bakım, solar batarya ömründe de önemli bir rol oynayabilir. Solar batarya üreticileri, geniş bir garanti yelpazesi sunar. Tipik olarak, lityum-iyon piller 10 yıl veya daha uzun süre garanti kapsamındadır.

 

Blog güncellemelerini alın

TOP