Solarçatı Bodrum Rereranslar

/ / Blog
Solarçatı Evi

Solarçatı ile Güneş’ten elektrik üretimi, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yayılmaya devam ederken bir evimizi daha temiz enerjiye geçiriyoruz. Artık güneşten kendi elektriğini üretecek bu projemizin detayları aşağıdaki gibidir:

Kurulumu 2020 Kasım ayında tamamlanan projemizde ilk adım olarak düz çatıya en yüksek verimde enerji üretimi sağlayabilmek için güney yönlü light üçgen ayak – ağırlıklı konstrüksiyon sistemi kullanıldı.

güneş paneli

Öncelikle beton bloklar üzerine sabitlenen konstrüksiyon sisteminin iskeleti oluşturuldu. Bu sayede çatıda herhangi bir delme işlemi yapılmadı ve izolasyon riski oluşma ihtimali engellendi.  Daha sonra bu yapıya HT-SAAE marka 37 adet panel 320W gücünce yerleştirildi.

güneş enerjisi sistemleri

Paneller yerleştirildikten sonra Başoğlu DC kablolar, Prysmian AC kablolar kullanılarak bina estetiğini bozmayacak şekilde kablo hattı oluşturuldu ve inverter bölgesine kablo tavası vasıtasıyla taşındı. Fronius marka Symo modeli, 10 kWe inverter kullanıldı ve inverter kurulumu tamamlandı.

inverter

Kurulum sonrası 11,84 kWp güç elde edildi. Bu üretim yaklaşık 8 evin üretim ihtiyacına eşdeğer.

solarçatı

Sonuç olarak, yapılan testlerin ardından Bodrum’da bir evimiz daha Güneş enerjisi ile elektrik üretmeye başladı. Geleceğe yatırım yapıp tasarrufa şimdiden başlayan evimiz sayesinde, aynı zamanda yıllık 59,5 ağaç kurtarılacak ve yıllık 9,4 ton karbon salımı engellenmiş olacak. Solarçatı ile güneşten elektrik üretmek artık çok kolay!

Blog güncellemelerini alın

TOP