Sözleşme Gücü Nedir, Nasıl ve Hangi Koşullar Altında Artırılabilir?

/ / Blog
Onay Süreci

Hayat konforunuzu önemli bir ölçüde arttıracak olan güneş enerji sisteminin çatınıza kurulumunu yaparken belirli standartları ve aşamaları uygulamamız gerekiyor. Sözleşme gücünüz de çatınıza GES kurdurmak istediğiniz zaman sistemin dizayn edilebilmesi için gerekli bilgilerden biridir. Bunun sebebi ise mevzuatsal olarak sözleşme gücünüzün sisteme verebileceğiniz maksimum güç olmasıdır.

Daha net bir şekilde anlatmak gerekirse sizin evinizdeki tüm elektrik tüketimini karşılayacak sistem 10 kWe’lik bir sistem olsun fakat faturanız da yazan sözleşme gücünüz 3 kWe ise kurulabilecek sistem 3kWe gücünde olabilecektir. Sözleşme gücünüz ihtiyacınız olan sistemin gücü kadar olmadığından evin bütün elektrik tüketimini Güneş Enerjisinden sağlayamayacağız. Bu durum da bazı koşulların sağlanması ile sözleşme gücü artırımı yapılarak ihtiyacın karşılanması sağlanabilir.

Peki Sözleşme Gücü Nedir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sözleşme gücünü şu şekilde tanımlamıştır:

“Abonenin talebi üzerine kullanacağı kabul edilen ve sözleşmesinde çekilmesi veya verilmesi konusunda belli hükümler konulmuş bulunan güç miktarıdır.”

Sözleşme Gücümü Nasıl Öğrenebilirim?

Aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi sözleşme gücü faturanız üzerinde görünmektedir. Sözleşme gücü bazı faturalarda Bağlantı gücü olarak yazmakta, bazı faturalarda ise belirtilmemektedir. Faturanızda sözleşme gücü bilgisi mevcut değil ise ilgili dağıtım şirketinize başvurarak sözleşme gücünüzü öğrenebilirsiniz.

Sözleşme Gücü Neye Göre Belirlenmelidir?

Sözleşme gücü, aboneliğin bulunacağı yerdeki elektrikli aletlerin toplam gücüne göre proje aşamasında talep edilen kurulu güce göre belirlenmektedir. Aboneliğin gereksinimini karşılamayan veya hatalı projelendirilen talep güçleri olumsuz etkiler doğurabilir. Bu olumsuz etkilerin yaşanmaması adına sözleşme gücü artışına gidilebilir.

sözleşme gücü

Sözleşme Gücü Nasıl Artırılır?

Güç artırımı yapmak isteyen kullanıcılar, elektrik sözleşmelerini yenilemeleri ve sözleşme üzerinde belirtilen sözleşme gücü miktarını yükseltmek adına tesisat projelerini revize ederek ve gerekli evraklarla doğru yerlere başvuru yapmalıdırlar.

Elektrik dağıtım şirketi, tüketicinin elektrik gücü artırım talebini inceleyerek 10 iş günü içinde olumlu veya olumsuz cevap verir. Saha etüdü gerektiren güç artırma talebi için 20 iş günü içinde cevap verilir. Sözleşme gücü kapsamında değişiklik yapılması uygun bulunursa bağlantı sözleşmesi güç artırım işlemlerini içerecek şekilde tadil edilir.

Sözleşme gücünü arttırmak için gerekli evraklar şunlardır:

  • Tapu veya kira kontratı fotokopisi
  • Gayrimenkul sahibi kimlik fotokopisi
  • Vekaletname

sözleşme gücünü arttırmak

Sözleşme Gücünü Artırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar?

Sözleşme gücü artırımı için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ilk proje aşamasında talep edilen güce karşılık alınabilecek maksimum sözleşme gücünün alınıp alınmadığıdır.

Dağıtım şirketi tarafından sayaca kadar olan altyapı ve sayaçtan iç tesisata kadar olan altyapılar talep gücüne uygun olarak tesis edilmekle beraber, tüketiciler yüksek güvence bedeli ödememek adına bağlantı anlaşmalarını daha düşük sözleşme güçleri ile yapabilmektedir.

Eğer ki tesisat projesine göre alınabilecek maksimum sözleşme gücü alınmamış ise dağıtım şirketine proje hazırlamadan, başvuru yaparak sözleşme gücünüzü arttırabilirsiniz.

 

Diğer bir durum ise, talep edilen maksimum güç ile sözleşme gücü alınmış olup, daha yüksek bir sözleşme gücü ihtiyacınızın olması durumudur. Bu durumda yeni ihtiyaçlarınız için tesisat projesi çizerek ve altyapı revizyonu yaparak (Mevcut kablo ve sigortalarda değişim gerekebilecektir) sözleşme gücünüzü arttırabileceğinizdir.

 

 

 

Blog güncellemelerini alın

TOP