Temiz Enerji Sektöründe Geleceğin 5 Mesleği

/ / Blog
Solarçatı Bodrum'da Kurulum

Yeni bir iş bulmak zor olabilir. Şansınızı arttırmanın yollarından biri, temiz enerji sektöründeki fırsatlara bakmaktır. Temiz enerji, dünya ekonomisinde en hızlı büyüyen ve en yenilikçi sektörlerinden biridir. Gelin bu hızlı büyüyen sektördeki işlerden birkaçına göz atalım.

Rüzgâr Türbini Teknisyeni

Rüzgâr Türbini Teknisyeni

Geçen yıl 25.000 yeni iş olanağı oluşan rüzgâr enerjisi endüstrisi, şu an itibariyle tüm dünyada 108.600 çalışana sahip hale geldi. Rüzgâr türbini teknisyenliği, sadece temiz enerjide en hızlı büyüyen işlerden biri değil, genel olarak da en hızlı büyüyen meslekler arasındadır. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, sektördeki istihdam 2024 yılına kadar %108 artması bekleniyor.

Solar Kurulumcu

güneş paneli

Amerika’da bulunan İş Gücü İstatistikleri Bürosu’nun yayınladığı rapora göre, solar kurulumcu pozisyonu için açıklıkların 2018 ile 2028 arasında yüzde 63 büyüyeceğini tahmin ediliyor.

Bu büyüme, emlak ve satış sektörü gibi alanlarında bile birçok profesyonel için bir dizi fırsatı ateşledi. Güneş enerjisi tesisatçıları, çatılarda giderek daha fazla görünen panellerin kurulum ve bakımında yer alarak endüstrinin merkezinde olmaya devam ediyorlar.

Elektrikli Araba Mühendisi

elektrikli araba

Hem paradan tasarruf eden hem de zararlı gaz salımı yapmayan bu araçlara artan talep, yetenekli mühendislere olan ihtiyacı da günden güne arttırıyor. Doğan bu ihtiyaç adına ilk adımı atan ülkelerden biri Amerika. ABD Enerji Bakanlığı, üniversite öğrenci ekiplerinin enerji verimliliği ve performansı yüksek araçlar tasarlamaları için yaratıcılıklarını ve teknik yetkinliklerini gösterme fırsatı veren EcoCAR 3 gibi bir dizi yarışmayla yeni nesil temiz araba mühendislerinin eğitimine katkıda bulunacak çalışmalara başladı.

Sürdürülebilir İnşaat Sektörü İstihdamısürdürülebilir yaşam

İnşaat sektöründe yaklaşık 1,4 milyon kişilik enerji verimliliğine yönelik istihdam bulunmakta. İnşaat firmalarında enerji verimliliğini iyileştirmek için zamanlarının en az yarısını harcayan işgücü yüzdesi de hızlı bir artış yaşadı.

Bir yandan da çevresel açıdan daha sürdürülebilir binalar ve evler inşa edilebilmesi için, mimar ve mühendislerden, marangoz ve ağır ekipman operatörlerine kadar birçok alanda uzmanlara ihtiyaç devam ediyor.

Dünya çapında üniversite ekiplerini güneş enerjisiyle çalışan evler tasarlamaya, inşa etmeye ve denetlemeye teşvik eden ve endüstri liderlerinin yaratıcılığından yararlanmayı hedefleyen çeşitli yarışmalar yapılıyor. Bu tarz yarışmalar ve programlar, yarışan öğrencileri temiz enerji işgücüne girmeye hazırlamak için benzersiz çalışma ve eğitim fırsatları sağlıyor.

Sürdürülebilirlik Uzmanı

güneş enerjisi

Yeni tesis ve evler tasarlamaya ve inşa etmeye ek olarak, mevcut binalarımızı daha enerji verimli, sürdürülebilir ve dayanıklı hale getirmek için de birçok iş fırsatı bulunmakta. Birçok kuruluş, iş stratejilerinin bir parçası olarak sürdürülebilirlik hedeflerini ve uygulamalarını benimsemiş halde. Büyüyen uzman, danışman ve enerji yönetici ağı, bu hedeflere daha etkili bir şekilde ulaşılması ve de çalışma yerlerindeki verimliliğin artması için plan oluşturmak ve bu planları uygulamaktan sorumlu kişiler yetiştirmek adına çalışıyor.

Solarçatı da tüm bu imkanların ve geleceğin farkında olup, geleceğin yenilenebilir ve sürdürülebilir dünyasına şimdiden adım atıyor. Birlikte, yaklaşan bu yeni dünyaya Solarçatı ekibi ile emin adımlarla ilerliyor.

Blog güncellemelerini alın

TOP